Game of Thrones Hanedanları – Kışyarı

Hepimizin bildiği adını kesinlikle duyduğumuz Game of Thrones (Taht Oyunları)'a bu yazımızla girmiş olacağız. George R. R. Martin tarafından yazılan bu mükemmel eser 2011 yılında televizyon dizisi olarak uyarlanmaya başlandı. Dünyanın bir numaralı dizisi olarak gösteriler GoT kuzeyin hanedanlarını tanıyacağız.

tumblr_mlfhkosyLN1s9t4r6o1_500

Stark Hanesi

house-stark-wallpaper-8

 

Soyları ilk insanlara dayanan Stark'lar Mimar Bran'dan gelen eski ve soylu bir hanedandır.Armaları Ulukurt'tur. Kahramanlar çağında Mimar Bran'le başlayan Stark hanedanlığı uzun yıllar boyunca Kuzeyin Kralları olarak geçmiştir. Targaryen Fethinden sonra Kuzeyin Muhafızları olmuşlardır. Stark hanedanın Karstark ve Greystark isimli diğer kolları vardır. Stark Hanedanına Karstark ve Greystark'lar gibi bir çok bağlılık yemini etmiş hanedan bulunmaktadır. Starkların "Buz" adında Valyria Çeliğinden büyük bir kılıçları vardır. Starklar Valyra çeliğine sahip bir kaç haneden biridir.

"Kış geliyor" hanenin sloganıdır.

Starklara Bağlı Haneler

Karstark Hanesi,Umber Hanesi,Bolton Hanesi,Mormont Hanesi,Dustin Hanesi,Reed Hanesi,Flint Hanesi,Marsh Hanesi,Locke Hanesi,Deepdown Hanesi,Cerwyn Hanesi,Skagos haneleri,Tallhart Hanesi,Glover Hanesi,Manderly Hanesi'dir.

Bolton Hanesi

House-Bolton-–-Our-Blades-are-Sharp

 

 

Soyları Kahramanlar Çağına kadar uzanan ilk insanların soyundan gelir Boltonlar.  Dehşet Kale'li Bolton'ların arması derisi yüzülmüş adamdır. Kuzeyin Kralları'na güçlü rakip olmuşlardır ve bir çok Stark krallarının derilerini yüzüp dehşet kalesine asmışları. Bazı söylentilere göre Bolton lordları düşmanın derisini yüzdükten sonra pelerin olarak giydiklerini söylerler. Boltonlar Starklara bağlılık yemini etmiş ve deri soymayı bırakmışlardır. Üç yüz yıl sonra isyan ederek tekrar başlamışlardır.

"Kılıçlarımızı keskindir" ve " Derisi yüzülmüş bir adamın hiçbir sırrı yoktur" sloganlarıdır.

 Karstark Hanesi

kars

 

Karstarklar İlk İnsanlar'ın soyundandırlar ve bin yıl önceden beri damarlarında Kışyarı'nın Starkları'nın kanını taşırlar. Yaklaşık bin yıl önce Karlon Stark kendi hane adıyla Bolton isyanını bastırdı ve cesaretinden dolayı toprak ile ödüllendirildi. Verilen topraklara inşa ettiği kaleye Karl'ın sığınağı ismini verdi daha sonra Karhold olarak değiştirdi . Yüzyıllar sonunda Karhold Starkları Karstark oldu.

"Kış Güneşi" sloganlarıdır.

Cerwyn Hanesi

House-Marbrand-game-of-thrones-31409899-1600-1200

 

Cerwyn Hanesi kuzeydeki Kışyarına yarım gün uzaklıkta olan Starklara en yakın sancaktır. Armaları savaş baltasıdır.

"Bilenmiş ve Hazır"  sloganlarıdır.

Mormont Hanesi

house-game-of-thrones-31246383-1600-1200 (1)

Ayı adasının Mormont Hanesi. Eski , gururlu ve onurlu bir hanedir. Starklara bağlılık yemini etmişlerdir. Çok az sayıda hanenin sahip Valyrian Çeliğinden yapılma silaha sahiptir. Armaları ayıdır.Mormontlar doğal kaynaklardan yoksun olduğu için fakir bir hanedir. Rodrik Stark'ın bir güreş maçında kazandığı Ayı Adasını uzun yıllar hizmetinden dolayı Mormontlara vermiştir.

"İşte Karşınızdayız" sloganlarıdır.

Reed Hanesi

House-Reed-game-of-thrones-32878526-1600-1200

Bozsu Gözcüsü'nün Reed hanesi, bataklık insanları, çamur insanlar, kurbağa yiyenler, demirdoğumlulara göre bataklık şeytanları olarak bilinirler. Armaların da kertenkele aslanı vardır. Starklar kuzeyin kralı olduğu zaman ilk sadakat  yemini etmiş hanedandır.

Locke Hanesi

house_locke_wallpaper_by_siriuscrane-d7plqc4

 

Eski Kale'li Locke hanesi, kuzeyin asil hanelerindendir. Seride armaları ve sözleri görünmemiştir. Söylenenlere göre çaprazlanmış iki bronz anahtar vardır armalarında.

Kuzeyin Diğer Haneleri

Dustin, Dulkadın Gözcüsü-Flint, Hornwood, Manderly, Ryswell, Umber,Glover, Tallhart, Bole, Branch, Cassel, Condon, Kumtaşı ParmağıFlint, Forrester, Ironsmith, Lake, Lightfoot, Mollen, Moss, Overton, Poole, Slate, Stout, Thenn, Waterman, Wells, Whitehill, WoodsWoolfield.

Boğazdaki Haneler: Blackmyre, Boggs, CrayFenn, Greengood, Marsh, Peat, Quagg

Yok olan Haneler: Greystark, Woodfoot

Kuzeydeki Klanlar

Dağ Klanları: Burley, Dağlardaki Flint, Harclay, Knott, Liddle, NorreyWull

Skagos Klanları: Crowl, Magnar, Stane

 

Star Wars , LOTR delisi tam geek. Coruscant sokaklarında gezerken buraya düştü. Dokuz Eylül Üniversite'sinde Bilgisayar Bilimleri ile uğraşıyor. 19.