Türkiye’de Cosplay

Ülkemizde son yıllarda gittikçe yükselişte olan bir hobi veya sanat olarak adlandırabileceğimiz bir şey haline geldi Cosplay. Özellikle anime-manga kültürüne birçok gencin karışmasıyla birlikte Cosplay ülkemizde küçük yaştaki insanların bile bir uğraşı haline geldi. Bu uğraşları sergileyebilecekleri convention sayıları da ülkemizde giderek artmaya başladı. Özellikle İstanbul ve Ankara'da neredeyse her ay bir convention düzenlenir halde. Gerek büyük şirketler gerekse de üniversitelerin düzenlediği conventionlar ile Cosplay gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Ancak şöyle bir durum var. Ülkemizde ne yazık ki "cosplayci" kafası ile gezen insanların çoğunda gereksiz bir ego ya da sadece ilgi alma isteği için cosplay yapma mantığı var. Tabiki de aralarında gerçekten çok güzel işler yapan ve Türkiye'de Cosplay'in daha da gelişmesi için ön ayak olacak cosplayerlar var. Ancak son 3-4 yılda birçok etkinliği gezmiş hatta bazı etkinliklerde görev almış biri olarak benim gözlemlemem bu yönde.  Dışarda giyemeyeceği kostümleri bu tür etkinliklerin de sayesidne giyebilen insanlar ve bürünmek istedikleri karakter gibi olma hisleri muazzam ancak arada unutulan çok şey var.

Screenshot_9

Ülkemizdeki popüler olan şeylerle kendilerini üste çıkarma veya karşı cinsin ilgi duymasını isteyen insan sayısı gereğinden çok çok fazla. Bazı etkinliklere gelen özellikle kadın cosplayerlar (aslında onlar kendilerine öyle diyor) 2 parça kumaşla bazı yerlerini kapatıp boobsplay yapıyorlar. Eh doğal olarak ülkemin abazan gençleri de onları ön planda tutuyor, ilgi gösteriyor, o hanım kızımızın ya da o şeker çocuğumuzun bir yerlerinin kalkmasına sebep oluyor. Daha sonra cosplayi için günlerce hatta haftalarca çalışan insanlar daha az ilgi görünce bir dahaki sefere onlar da bu yolu seçmeyi tercih ediyor. İnsanların cosplayi sanat/hobi olarak gördüğünü pek sanmıyorum Türkiye'de. Biraz tanınır olmak, insanların ilgi odağı olmak için yapılan bir şey oldu neredeyse. Bunu daha ergenlik yıllarını geçememiş insanlar kullanıyor özellike. Bunu her yerde söylüyorum ki sonuna kadar da arkasındayım malesef Türkiye'de bu sebepten ötürü cosplay kitlesi leş bir seviyede. İnsanlar yaptıkları şeyle eğlenmek, keyif almaktan çok diğer insanların nasıl tepki vereceğini düşünerek yol çıkıyor.

Demiştim ya cosplay sanat/hobi işidir diye. Bu Dünyada'da mevcut ancak ülkemizde malesef insanlar giyecekleri veya kullancakları malzemeleri kendileri craftlamak yerine genelde bir yerlerden getirttirip giyiyorlar. Kostüm giymek ve Cosplay çok farklı şeyler. Çok basit şeyleri bile kendileri hazırlamak yerine hazır alıp kendine gene "cosplayer" diyenler mevcut. Bu durum sanırım en çok canımı sıkan şey. Her konuda olduğu gibi bu konuda da insanlar üşengeçliklerini konuşturuyorlar ama kendince bir şeyler yapıp uğraşan insan yerine sadece kıyafet satın alıp giyen birinin cosplayer olarak adlandırılması can sıkıcı. Bu durum diğer insanların şevkini kırıp cosplay ile daha fazla uğraşmak istememesine sebep olabiliyor.

16665195_1842995465918290_3788988064432192007_o

Ülkemizdeki cosplayerlarda gözüme çarpan en büyük eksiklik ise role play yapmamaları. Sadece karakterin kostümünü giyip gelen insanlardan oluşuyor cosplay kitlesinin büyük bir çoğu. Ancak herkes role playingi ve o karakteri yeteri kadar tanıma evresini es geçiyor. Cosplayi başarılı bir cosplay haline getirmenin en önemli etkeni role playingi yapabilmek. Unutmayın cosplay sadece kıyafet giymek değil; o karakter gibi olup, onun gibi davranıp, tamamen onu canlandırdığınız bir performans sanatıdır.

Biraz da sevindirici şeylerden bahsedeyim. Son zamanlarda kendinden söz ettiren ve dünya basınında da yer edinebilmiş cosplayerlar da çıkıyor. Gerek role playingi gerekse de cosplaydeki amaçları ile oldukça beğeni toplayan cosplayerlar çoğaldıkça ülkemizde cosplay sanatı ya da hobisi gittikçe değer kazanıp yeni yeteneklerini bulacak, ve dünyaca ünlü etkinliklerde de kendinden söz ettirecek olan Türk Cosplayerlar çıkacaktır ilerleyen zamanlarda.

Yazar
Burak Kara
Aslında burada yenilmez bir savaşçının profili olabilirdi. Destanlar yazan biri olabilirdi. Baltasını bir savuruşta 5 kişiyi yere seerebilirdi. Ama onun yerine öyle bir savaşçının rolünü yapan birinin profili var.