Ghost B.C. – Papa İçin Bir Saygı Duruşu!

Ghost'u tanıtmadan hemen önce bir şeyden bahsetmek istiyorum. Günümüzde insanlar genel olarak jazz, rock, country ve pop dinliyor. Çoğunluk hit olan müzikleri dinliyor. Rock dinleyenler yeni müziklere nefretini belirtirken popçular sanatçılara olan aşklarını dile getiriyor ve sergiliyorlar. Hit olan müzikler demişken, hit olmaları dışında insanlara müziği-grubu-sanatçıyı dinleten bir etken daha vardır. Bu etken grubun veya sanatçının konseptidir. Gerekirse çok güzel müzik yapsınlar, gerekirse berbat müzik yapsınlar. İnsanlar o grubu konseptleri yüzünden dinleyecektir.

Ghost-New-AlbumÇok uzatmadan Ghost'a geçelim. Eğer bu yıl grammy ödüllerini kazananlara bir göz attıysanız Ghost'un en iyi metal performansı dalında ödül aldığını göreceksiniz. (Bende bu yazıyı bunun üzerine yazmayı düşünmüştüm zaten)
Ghost, 2008'de, İsveçte kurulmuş bir metal grubudur. Ghost, black metal yapmamasına rağmen satanist bir müzik grubudur fakat bunu müziklerine söz olarak ve konseptlerine güzellik olarak yansıtırlar.

Bu kadar övdüğüm konsept ne peki?

Grup 6 üyeden oluşmakta. Solist Papa Emeritus olarak tanınan, dar iskelet maskesi giyen bir anti-papa rolünü üstlenmiştir. Konserlerde tam bir papa edasıyla havaya girip yardırırken arkadaki Nameless Ghoul'lar (Enstrüman çalan grup üyeleri) o güzel müziği bize tattırır. Nameless Ghoul'lar ise pentagramdaki (5 köşeli yıldız) 5 elementi temsil eder. (Hava, su, toprak, ateş ve ruh) Konseptlerini öne çıkaran ve kimliklerini gizlemeyi kolaylaştıracak güzel görünümlü kostümler giyerler.

Şu ana kadar hiç bir şekilde kamera, konser karşısında veya hayranlarının önünde maskelerini çıkarmadılar. Kısacası kimlikleri belli değil fakat bazı dedikodular da dönmekte. Çoğu kişi Papa Emeritus'un Repugnant ve Subvision adlı isveç black metal ve rock gruplarının solisti olan Tobias Forge olduğunu düşünmekte. Fakat Ghost'un da dediği gibi onu bunu bırakıp onların yüzlerini merak ediyorsak çok şey kaçırmışız demektir.

unnamed

Ghost, solistini 3 kez değiştirmiştir ve solistler tek tek Papa Emeritus I, II ve III olarak ayrılır. Belki de bu da Ghost'un bizden gizlediği bir şeydir. Tobias Forge dedikodusunda olduğu gibi burada da bir şey var. Bir Nameless Ghoul, Her Papa'nın farklı kişiler olduğu fakat ses ve hareketlerin bir papadan diğerine aktarıldığını söyler. Bu olay büyük ihtimalle Papa Emeritus I ve II arası ses ve hareket benzerliğinden kaynaklı. En azından solistimiz III. Papa rolüne biraz çalışmış ki aynı kişi olsa da aksanını ve hareketlerini farklı bir şekilde sergiliyor. Bunun da özü olarak çoğu takipçi 3 Papanın da aynı kişi olduğunu söylüyor. Buna bende katılıyorum.

Daha fazla uzatmadan tarihçeye geçelim.

Ghost, 2010 yılında içinde 3 parça içeren Elizabeth demosuyla çıkışını yaptı. Daha sonra yine aynı yılda Opus Eponymous adlı ilk albümlerini yayımladı. (Bu albümdeki Ritual parçasını dinlemenizi tavsiye ederim.)

Daha sonra 2011'de bazı grupların yanında yan grup olarak çıkarken Download Festivali gibi bazı festivallerde beklenilen bir grup olarak sahne performansı sergiledi. 2011'in sonlarına doğru bazı konserlerde ön grup olmayı başaran Ghost 2012'de biraz tanınmışlık ve Amerika yasalarının getirdiği bir lanete tutuldu. Yasal nedenlerden dolayı grup ismini Ghost B.C. olarak değiştirse de bizim gönlümüzde hâlâ Ghost olarak kalacak. 2013 yılında 2. albümleri olan Infestissumam albümünü yayınladılar.
Infestissumam albümündeki Ghuleh/Zombie Queen, Jigolo Har Megiddo, Monstrance Clock ve Year Zero şarkıları oldukça ses getirdi ve Ghost'un tanınırlığı birden uçarcasına arttı. (Bu albümdeki Body And Blood şarkısı da güzel diye düşünüyorum. Bir bakarsınız artık...) Bunu yaparken Ghost aynı zamanda Papa Emeritus'u geride bırakıp Papa Emeritus II'ye merhaba demişti ve Nameless Ghoul'lar kostümlerini değiştirmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=dQDaWoWwqdM

Papa Emeritus II biraz daha sinirli ve kaliteli (kat kat kaliteli) görünen maskesi dışında bir de kel, bıyıklı ve yüz kırışıklıkları olan yaşlı bir amca maskesi de takmıştır. Papa Emeritus II, eski Papa'ya ne kadar benzer olsa da sahneye organize olarak sahne şovlarını bir üst raddeye taşımış ve diğer bir yandan Infestissumam albümüyle büyük şeyler başarmıştır. Yine de herkesin bir dönemi olsa gerek. Sonuçta grup ve solist kendilerini geliştiriyor. Bu nedenle Papa Emeritus III 2015 yılında ortaya çıktı. Tabi hemen ardından da Cirice single ı çıktı. Meliora adlı albümleri çıktıktan sonra grup iyice ünlenmişti. Albüm diğer albümlere göre yine daha da gelişmişti. Diğer bir yandan Papa Emeritus III'ün performansı diğerlerinden önde ilerliyordu. Akustik konserlerden tutun, esprilerine ve hatta ara sıra çıkartıp üfleyerek Nameless Ghoul'lara yardım ettiği Kazoosuyla birlikte gayet iyi bir iş çıkarıyor. Bir de unutmadan, Meliora'daki Cirice şarkısı Grammy ödülü alan ve en iyi metal performansı seçilen şarkıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=-0Ao4t_fe0I

Bu grup incelememizin de sonuna geldik. Unutmayın Papa hiç bir zaman düşmeyecek ve kimse Ghost'un anlattığı hikayeyi durduramayacak. (Belki papa yine değişir ama... Olabilir yani sonuçta her albümde başka bir tane geliyor ama III'e gayet alışmıştık ya.. Çok arkadaş canlısıydı.)

"When you have ghosts, you have everything." Diyerek bitirmek istiyorum. İyi dinlemeler.

 

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2016 3036 Görüntüleme