Elder Scrolls Hikayesi – Bölüm 3 Daedrik Prensler – Part 6

Başlamadan önce biraz olaylardan bahsedeyim.

Uzun zaman oldu ama başta söz vermiştim. Herkes gibi yarıda bırakmayacağımı söylemiştim. Bundan yaklaşık 2 ay önce Elder Scrolls yazılarını, video olarak devam ettirmeyi planlıyordum. Hatta planlıyordum demek doğru olmaz. Amatör olarak 2 farklı video hazırladım. Zor olmasına rağmen buna çabalayacaktım çünkü insanların bu kadar güzel bir lore'u kaçırması beni üzüyordu. Ses kalitesi, görüntüler, küçük bir seslendirme ekibi, müzikler ve daha çok şey için uzun zaman harcadım. Öncelikle şunu söyleyeyim ki okula giden biri olarak bu videolardan sadece birini hazırlamak 2 hafta sürdü. Bir de upload sorunları yok mu... Bende şimdilik böyle devam edeyim dedim. Yazılarıma devam ederken, yazıların arkasından gelecek olan videolar yapmaya başladım bile. Güzel olacak gibi görünüyor.

Çok uzun bir mazeret bölümü oldu... Şimdi hemen yazıya geçelim. Geçen bölümde Hircine, Peryite ve Vaermina'yı incelemiştik. Bu bölümde ise son 3 Daedrik Prens'i inceleyeceğiz.

nocturnal_by_z0h3-d4jphz4

Nocturnal: "Gecenin Hanımı" veya "Bayan Baht" olarak bilinen Nocturnal, karanlığın ve gecenin daedrik prensidir. Hakkında çok bilgi yoktur. Bu yüzden söylenen çoğu şey uydurma veya varsayımlardan ibarettir. (Sonuçta karanlığın daedrik prensi yani...) Fiziksel görünüşü hakkında pek bir şey söylenemez. Tek bilinen şey karanlıklar arasında gizlenen bir kadın siluetine sahip olduğudur. (Aslında Skyrim'de az biraz görüyoruz nasıl bir şey olduğunu ama... Not: Yukarıdaki resim Nocturnal'ın, Skyrim'de bize göründüğü şeklini temsil ediyor. Kollarındaki şeyler de bülbülmüş.) Hırsızlar Loncası'ndan dışlanmış olan Karliah ise onu "Çocuklarını her zaman iyisini yapmaya iten bir anne" olarak anlatır.

skyrim___nightingale_by_justduet-d4gp143Diğer bir yandan Hırsızlar Loncası ile en çok ilgili olan Daedrik Prensimizdir. Hırsızlar ve ajanların talihi veya sonu olan Nocturnal, aynı zamanda Bülbüller olarak bilinen organizasyonun kurucusudur. Her dönemde sadece 3 tane ölümlü bülbül seçilir. Bülbüller hakkında daha detaylı bir yazı paylaşacağım için burayı hemen geçiyorum. (Nocturnal pek bilinmiyor ama bayağı uzun wikisi varmış...)

Oblivion diyarının ismi Evergloam'dur buraya giden hırsızlar hallerinden memnundur çünkü burada ilginç bir şekilde burada, hiç bir yerde elde edemeyecekleri şansı bulurlar. Evergloam karanlık, sisli ve iç karartıcı bir mekandır. Ne kadar ortada büyük bir şans dalgası olsa da burada inanılmaz tehlikeli yaratıkların yaşadığı unutulmamalıdır.

2 tane artifacti vardır. Fazlasıyla önemli olan ve sonradan da bahsedeceğim Gray Cowl of Nocturnal adlı artifacti giyen kişinin kimliği herkesten gizlenir, hatta Cowl'u giyen kişinin yakınları bile onunla yaşadıkları tüm anıları unuturlar. Diğer artifact ise Skeleton Key'dir isminden de anlayacağınız gibi bu anahtar özel bir anahtardır. Bu anahtar hiç bir zaman kırılmaz ve açılamayan kilitleri açabilir.

64822-1-1429200357

Clavicus Vile: Gücün, dileklerin, soygunların ve hilenin daedrik prensidir. Az çok anladınız zaten... Clavicus Vile, insanların dileklerini dinler ve istediklerini onlara verir. (Ne kadar da iyi kalpli biri böyle.. Bu günlerde böyle daedralar bulmak zor değil mi?) Dilekleri gerçekleşen insanlar tam hayatın tadını çıkarırken Vile, verdiği şeyi en zamansız yerde geri alır. Böylece insanların acı çekişini ve çöküşlerini zevkle izler. (İşte bu be işte bu!) Bu da prensimizin eğlenme şeklidir yani bizim diyecek bir şeyimiz yok...

Kurbanlarına boynuzlu bir erkek figürü ile gözüktüğü anlatılır. Yanında ise daima olmazsa olmaz dostu, köpeği Barbas vardır. (Sürekli Skyrim'den örnek veriyorum ama gerisini oynayan az kişi var diye.. Yoksa daha detaya da ineriz yani.) Hatırlarsanız bir Skyrim görevinde Barbas ile karşılaşırız ve Vile ile aralarını düzeltmeye çalışırız. (İlginç bir görevdir kendisi.)

Clavicus_vile_by_risingmonster-d6cng5mHerhangi bir ismi olmayan oblivion diyarı ilginç bir şekilde sakin ve barıçıl bir yerdir. Kırsal bir bölge gibidir. (En azından bir şeyler uydursalarmış bu kadarcık bilgi yetmiyor ki...)

Vile 2 artifact yaratmıştır. Bunlardan biri olan Clavicus Vile's Masque, Vile'ın kendisi gibidir. İnsanlarla iletişimi ve ticareti kolaylaştırır. Aynı zamanda şans getirir. Kullanıcısı güzel güzel yaşarken birden tüm özellikleri ters tepebilir de. Dengesiz bir maske kısacası. (Not: Yukarıdaki resimde, sağdaki ölümlünün giydiği maskedir.) Diğer artifact ise Rueful Axe adlı, inanılmaz güçlü savaş baltasıdır. Bu balta, bir ölümlünün kızının kurtadama dönüşmesi üzerine Clavicus Vile'a gidip onu iyileştirmesini istemesi üzerine Vile tarafından yaratılmıştır. "Bir savaş baltası nasıl bir kurtadamı iyileştirebilir ki?" Diye soruyorsunuz sanırım. İyileştirmedi. Vile yine acımasız esprilerinden birini yapıp bu savaş baltasını gönderdi hepsi bu. (Bu arada balta lanetli bir baltadır. Aklınızda kalsın.)

Namiraalter

Namira: Çeşitli karanlık ruhların, böceklerin, dilencilerin ve diğer ne kadar iğrenç şey varsa onların daedrik prensidir. Namira hakkında da çok şey bilinmez. Kişiliğine bakacak olursak gösterişli şeylerden nefret eder ve iğrenç şeylerin çağrılarını her seferinde kabul eder. Skyrim'de kesin gördüğünüzü düşündüğüm Beggar Prince kitabındaki hikaye de Namira ve bu huyuyla ilgilidir. (Şimdi sadece Namira'yı inceliyoruz. Beggar Prince'in içinde bulunduğu bir bölüm gelecek.)

Namira'yı görenler ya bir yaratık ya da bir dilenci kılığında gördüklerinden bahsederler. Aynı zamanda yamyamların efendisidir. Yamyamlar yiyeceklerini yemeden önce Namira'nın türbesinde kurban ederler. Skyrim'de bununla ilgili bir görev var. Güzel bir görev olduğu için spoiler vermiyorum. (Bu arada yukarıdaki resim Namira'yı temsil eden türbedir. İnsanlar burada kurban edilir.

WaB2Tbh

Yukarıda resmini gördüğünüz artifactin adı Namira's Ring'dir. Bu yüzük ölü insanların tadını daha da güzelleştirir ve yamyamlık uğruna kullanıldığı zaman giyen kişiyi bir süreliğine güçlendirir. (Zaten başka ne için kullanılsın ki?) Kısacası Namira hakkında pek bir şey bilmiyoruz ama ne kadar iğrenç biri olduğu konusunda hemfikiriz sanırım.

Ve sonunda büyük an geldi. Artık biraz farklı olaylara gireceğiz çünkü hikayede bize en çok lazım olan şeyleri aktarmış bulunuyorum şu andan itibaren. Şimdi biraz "Azura geldi şunu taşa çevirdi, Molag Bal şu kadını vampir yaptı, You know nothing Clavicus Vile.." gibi daha detaylı olaylara göz atacağız.

(Bu arada, bölümdeki resimler biraz kötü. Bayağı uzun bir arayış içine girdim ama güzel bir şeyler bulamadım.)

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2016 3678 Görüntüleme
  • troypc

    WOW

  • Aldaföðr

    Seviyemizi yükselttiğimizde bizi savaşa davet eden “Ebony Warrior” hakkında da yazar mısın?