Elder Scrolls Hikayesi – Bölüm 4 Ejderhalar

Daedrik Prensleri bitirdik. Sizi biraz fazla sıktığımı düşünüyorum. O yüzden aşina olduğunuz bir şeylerden detaylıca bahsetmeyi tercih ettim. Uzatmadan konuya geçelim.

Bir zamanlar koskoca Tamriel'in hakimi olan ve her yerde özgürce uçan ejderhaların, zaman ve ejderhaların tanrısı Akatosh tarafından yaratıldığı söylenir. Bu kusursuz canlılar, Merethic Era'nın sonlarına doğru (Bu kısa bir zaman aralığı değil bu arada. Merethic Era ne derseniz onu şimdilik Elflerin yükseliş gösterdiği bir asır diye özetleyebiliriz. İsimden yola çıkarak bunu daha mantıklı şekilde anlatabiliriz. Hatırlarsanız "Mer" elder scrolls evreninde "elf" demekti. "Era" da asır-çağ olduğuna göre... her neyse çok uzattım.) herkese boyun eğdirip onlara hükmetmiştir. Ta ki Ejderha Savaşı'na kadar.

263027-1343461013Ejderhaların çoğu, insanlığı (Aslında buna elfler, orclar falan filan da dahil ama "gerçek hayatımızda" farklı zeki türler olmadığı için hepsine karşılık gelecek bir kelime yok. Zaten bu mini nottan sonra sıkıntı çıkmayacaktır.) aptal ve güçsüz olarak tanımlamıştır.

Konuştukları dil büyülü ve çok güçlü bir dildir. Bu büyü nida olarak da bilinir. Bu büyüyü aynı zamanda Ejderhaların akrabaları olan ejderdoğanlar da doğal bir şekilde kullanabilir. Diğer bir yandan Kyne ve Paarthurnax adlı ejderhanın çabalarıyla da bazı sıradan insanlar bu gücü kullanmayı öğrenmiştir. Özellikle kuzeyliler bu olayda uzun bir çalışma ile başarılı olabilirler.  (Çok uzun bir çalışma aslında. 50-60-70 yıl gibi... O olaylara daha detaylı şekilde değineceğiz tabi...)

Ejderha Savaşı sonrasında soyları tükenmiştir ve zamanla sadece efsanelerden ibaret oldukları düşünülmeye başlamıştır. Ta ki ejderhaların lideri Alduin geri dönene kadar...

_Elder_Scrolls_Online__facing_the_dragon_045888_

Ejderhaların kökeni hiç bir zaman kesin olarak bilinmemiştir. Akatosh'un onları yarattığı veya Akavir'lerin ejderhalara dönüştüğü çeşitli efsaneler vardır. Şimdi Merethic Era ve ejderhalara tapıldığı zamana geçelim.

Merethic Era'da Tamriel'e gelen Ysgramor ve yanında getirdiği insanları o zamanlar hayvan tanrılara ibadet etmekteydi. En büyük tanrıları ejderhalardı. (Sonuçta en güçlüleri de onlar ama... hayvan olarak sınıflandırmak doğru mudur pek emin değilim.) Bu inancı destekleyenler ise güçleri ile insanları büyüleyen Ejderha Rahipleri'ydi. O zamanlar ejderhalar adına bir sürü tapınak inşa edilmişti. Bu tapınaklardan bazıları antik harabeler olarak hayatta kalmayı başarmıştır fakat bu harabelerin içinde Draugr'lar veya ölümsüz-zombimsi Ejderha Rahipleri'nin olduğu söylenir.

Diğer bir yandan tanrılık tahtını benimsemiş olan ejderhalar bazı rahiplerin itaatleri karşılığında onlara güçlerinin küçük bir kısmını bahşetmiştir. En ayrıcalıklı olan rahiplere ise maskeler verilmiştir. Bu ilişki kısa zamanda güçlenmiş ve ejderhalar tanrı, ejderha rahipleri ise tanrıları aracılığıyla insanlara hükmeden krallar haline gelmiştir.

dragon_priest_by_thegibzy-d6baw52

Ejderha rahipleri, Ysgramor ve halkının geldiği yer olan Atmora'da ejderha ve insanları ayakta tutacak yasalar oluşturdular. Tamriel'de ise rahiplerin hükmü oldukça farklıydı. Ejderha rahipleri güçlenmeleri ve kralların gittikçe güçsüzleşmesi ile Tamriel'i tamamen ele geçirip insanları köleler haline getirip kaos krallığını yönetmeye başlamışlardı bile... Ta ki insanlık bir şekilde ayaklanıp ejderha rahiplerinden öçlerini alana kadar... Ejderha rahipleri ne kadar çabalasa da kontrolü geri almayı başaramadı ve elde ettikleri her şey hızlıca ellerinden kayıp gitti. Ejderhaların buna tepkisi ise hızlı ve acımasızcaydı. Onca insanı acımasızca katleden ejderhaların bu karşılığı Ejderha Savaşı'nı başlatan şeydi.

O sırada Kyne araya girdi ve Paarthurnax adlı ejderhayı, insanlığa yardım etmekle görevlendirdi. Alduin'in ilk teğmeni olan Paarthurnax, Alduin'in kendini tanrı olarak tanımlaması üzerine hayal kırılığına uğramıştı. Daha sonra liderine ihanet ederek insanlığa nida sanatını öğretmeye başladı.

Bu isyan sonucunda insanlık bir olup (tüm ırklar) ejderhaların çoğunu yok etmişti. Hayatta kalan ejderhalar insanlardan uzak yerlere kaçarken bir grup kuzeyli Throat of the World (Orjinal ismi daha sağlıklı duruyor sormayın...) denilen yerde Alduin'i başka bir zaman dilimine sürgün ettiler. (Bencillik değil mi bu şimdi?) Bu kuzeyliler Alduin'den kurtulmasaydı savaşı kazanmaları imkansız olurdu tabi... ama bir şeyi bilmiyorlardı. Alduini zamanın içinde hapsettiklerini düşünmüşlerdi ama o Dördüncü Çağ'da geri dönecekti.

Bir şekilde kurtulmayı başaran Ejderha Tarikatı ise (Ejderha rahipleri ve fanatiklerin bir araya gelmesiyle oluşan tarikat) ejderhaların sadece bir efsaneden ibaret olduğu düşüncesinin yayılmasını sağlayan kesimdi. Bu tarikat mensupları ejderhalar için tepeler ve duvarlar inşa edip ejderhalardan geriye kalan parçaları gömdüler. Bunları bir gün ejderhalar tekrar yükseldiğinde sağlam bir şekilde ödüllendirileceklerini düşünerek yapıyorlardı.

Tamamen yok oluşları ise Tiber Septim/Talos'un (Tanrı değilken) geriye kalan ejderhaların gücünü kullanmak için onlar ile anlaşma yapmasına bağlı. (Tiber Septim'in kendisi bir Ejderdoğandır.) Tiber septim, ejderhaların ona hizmet etmesi karşılığında onları koruyacağına ve ödüllendireceğine söz vermişti. Bu söze rağmen ejderhalar yok olana veya başka diyarlara gidene kadar tek tek katledildi. (Aslında en sonuncuların uçup gittiğini mi yoksa öldürüldüğünü mü bilen kimse yok.)

dragons blood fantasy art the elder scrolls v skyrim_www.wallpaperhi.com_38

Dikkate değer ejderhalara bir göz atmak isterseniz buradan devam edelim.

Alduin: Cihanyiyen/Dünyayiyen olarak da bilinir. Akatosh'un yarattığı ilk ejderhadır ve diğer tüm ejderhalara liderlik eder. Savaşın en başında bir Kadim Tomar (elder scroll) sayesinde başka bir zaman dilimine yollanmıştır. Bu da Dördüncü Çağ'da geri dönüşüne neden olan şeydir. (Yani Skyrim oyunundaki olayların gerçekleştiği zaman) Alduin tüm Nirn'e gücünü ve kaosu tattırmış fakat son Ejderdoğan tarafından Sovngarde'daki savaşçıların ruhları yardımıyla yok edilmiştir.

Durnehviir: Ejderha Savaşı'ndan önce Merethic Era zamanlarında akrabaları ile birlikte göklerde yaşayan Durnehviir kardeşlerinin vahşi ve kanlı savaşma stiline hiç bir zaman ilgi duymazdı. Daha çok nekromansiye (Ölüleri diriltme büyüsü) ilgi duyardı. Bu ilgisi onu İdeal Efendiler'e götüren şeydi. Hayali, sahibi olacağı ölümsüz ordusuna hükmetmekti. Hayalini gerçekleştirmek için İdeal Efendiler ile bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre Durnehviir ölülerin dünyası Soul Cairn'e istediği gibi girip çıkabilecekti fakat Soul Cairn'in koruyucusu olarak hizmet edecek ve Valerica adındaki güçlü büyücüyü (kendisi necromancer bu arada) ölene kadar koruyacaktı. Aynı zaman Durnehviir ölümsüz bir ejderha olacaktı. Durnehviir kârlı çıkacağını düşünerek anlaşmayı hemen kabul etmişti fakat Valerica'nın bir vampir olduğunu bilmiyordu. (Vampirler ölümsüz sonuçta... Bir de Valerica'yı Skyrim'in Dawnguard DLC'sinden hatırlarsanız Serana'nın annesiydi.) Yani sonsuza kadar Soul Cairn'in koruyucusu olmaya mahkum edilmişti.

Kahvozein: Kahvozein, ejderha tarikatının belirli bir kısmının tapındığı ejderhadır. Tolfdir'in dediğine göre (Skyrim'de College Of Winterhold'da karşımıza çıkan öğretmenimiz.) tarikatın bu mezhebi bazı ilginç ayinler yapan ve aralarından birilerini kurban ederlerdi. Hatta Başrahibin Kahvozein'in Pençesi adlı bıçağını bilemekle büyük zaman harcadığını da söyler. Böylece her zaman sıradaki kurban için hazırdır.

Nafaalilargus: Kendisi, Tiber Septim'e sadık bir askerdi. Kendisine "İmparatorluğun gururlu mücevheri" diyen Nafaalilargus, imparatorluğa çoğu savaşta ve katliamda eşlik etmiştir.

Numinex: Tek gözlü Olaf adlı kralın efsanesinde geçen, bir ejderha ve bir ejderdoğanın nidalarının çarpıştığı o efsanevi düellodaki ejderhadır. Numinex, Olaf'a yenildikten sonra Whiterun'daki Dragonsreach adlı kaleye hapsedilmiştir. Paarthurnax'ın dediğine göre tutsak olan Numinex çıldırıp kendi ismini bile unutacak duruma gelmiştir. Dragonsreach'teki tahtın üzerindeki ejderha kafatası Numinex'e aittir. (Skyrim oynayanlar kesinlikle aşinadır.)

Paarhurnax: Kırsakallıların lideri ve Alduin'in kardeşidir. Alduine bir süre hizmet ettikten sonra ona ihanet ederek insanlara yardımcı olmuş ve nida sanatını onlara öğretmiştir. Savaştan sonra Skyrim'in en yüksek dağının zirvesine çekilip orada uzun yıllar boyunca düşüncelere dalmıştır.

Odahviing: Alduin'in en güvenilir yardımcısıdır. Son ejderdoğan, Alduin ile yapacakları son savaşta Odahviing'i çağırır ve Odahviing onu Alduin'in olduğu yere, Skuldafn'a götürür.

 

Bu seferki yazımızda ejderhalardan bahsettik. Daha önceden öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz bir konu varsa ve yorum yaparak bildirirseniz onun hakkında bir yazı yayınlayabilirim.

 

 

 

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 8 Ağustos 2016 3630 Görüntüleme
 • Mert

  Bir solukta okudum tüm hepsini, sanırım devamı gelmiyor epeydir ama umarım gelir :)

 • Serkan Hamdi Güğül

  Çok hoş bir yazı

 • Serkan Hamdi Güğül

  Umarım devamı gelir

 • kaja

  tamamen yanlış bir yazı

  • Boray

   Neden öyle düşündüğünüzü öğrenebilir miyim? Direkt olarak wikiden çevirdim.

   • Boray

    Öte yandan burada yapıcı yorumlar görmek istiyoruz Uzakevren ekibi olarak. Bir şeye “kötü”, “yanlış” dedikten sonra düzeltme yapmamanızın pek bir faydası olmuyor. (Gibi düşünüyorum)

    • kaja

     Ejderhaları Akatosh falan yaratmadı. Aka Tusk, adlı bir ejderha vardı ve şafak çağında bölündü. Aka Tusk’un büyük parçaları Akatosh, Auriel, Alkosh, Tosh Raka ve Alduin zaman ejderhası olarak adlandırıldı bu zaman ejderhaları aynı zamanda tanrı Aka Tusk’un küçük parçalarıda diğer ejderhaları oluşturdu. Alduin’i Akatosh yaratmamiştir ve Paarthunax ile kardeş değildir Alduin Akatosh kadar güçlüdür ama dragonrend nidasi yüzünden oldukça zayiflamistir ayrıca Alduin ölumsuzdur son Ejderdogan Alduin’i yalnızca malup etmiştir Alduin de Nirn’i yok etmekten vazgeçmiştir.
     Tiber Septim’in Talos olduğu yanlisindan bahsetmiyorum bile.

     • Boray

      Teşekkürler, durumu anladım sanırım. Elder Scrolls dünyasında bir sürü farklı inanç var. En çok kabul göreni ejderhaları Akatosh’un yarattığı inancı bu inançlar arasında. Alduin ve Paarthurnax değil tüm ejderhalar kardeştir. Talos konusunda ise size katılıyorum. Tiber Septim, Lorkhan ile bağlantılı olduğu için onun yerine geçiyor. Sanırım daha önce öğrendiğiniz şeyler tek taraflı şeylerdi. Lore’da karışıklık olma sebeplerinden biri de bu.

     • Boray

      Referans olarak http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Dragons_(Lore) şurayı bırakabilirim.

     • kaja

      Deep lore ile normal lore sıkça çakışır ama deep lore her zaman doğrudur. http://www.elderscrollsturk.com/konu-alduin-ve-paarthunax.html burayı oku anlarsın.

     • Boray

      Redditte Aka/Aka-Tusk konusunu okumuştum. Diğerlerine göre daha olası duruyor ve kuvvetli bulguları da var. Yine de deep lore’dan belirli bir altyapı oluştuktan sonra bahsetmek istiyorum. Aksi takdirde karışıklığa sebep olacağını düşünüyorum. Imperial Library sitesi biraz daha gelişse de oradan çeviri yapabilsek keşke.

     • kaja

      Aka Tusk, canon olarak kabul edildi.

     • kaja

      Elder Scrolls evreninde çok fazla inanç yoktur ve doğru olan inanç oyunlarda olmasada açıklanmıştır.