Black Sails 4. Sezon 1. Bölüm – Nassau Karışıyor!

1 yıldır beklediğimiz Back Sail'in 4. sezonu, 28 Ocak dolayısıyla yayınlanmaya başladı. Bu yazıda ilk bu ilk bölümün gördüğüm kadarıyla ayrıntıları üzerine bir şeyler yazmaya çalışacağım.

Bildiğiniz gibi en son köleler ve korsanlar birlik olup, Nassau adasını İngilizlerin elinden alıp bağımsızlıklarını ilan edip emperyalist ve çoğalmacı devlet düzenine büyük bir darbe vurmak üzere denize açılmışlardı. Burada en öne çıkan kavram, birbirine karşı nefret besleyen, egoları tavan yapmış korsan kaptanların bir araya gelip büyük amaç için birleşiyor olmasıydı.

Yazının devamı bölümün içeriği ile ilgili ayrıntılar içeriyor.

Bölüm başlayınca Flint, korsan ve özgür köle dolu 2 gemi ile düm düz Nassau Adasına dalıyor. Fakat taktik maktik yok bam bam bam! Flint'in düşüncesi, adadaki yerel halkın, eğer adaya çıkartma yapılırsa onlara yardımcı olacağını düşünüyor.

Flint'in hesaplamadığı durum ise, Assassin's Creed'den de tanıdığımız İngiliz subayı Woodes Rogers'ın saldırıdan 5 gün önce, adanın saldırıya uğrayacak koylarına eski gemileri batırarak deniz altında bir barikat oluşturmasıydı.

toby-stephens-black-sails-xxix-01-600x350

Revenge gemisi barikata takıldığında yamulduğundan, toplarının menzili, Nassau kalesine yetmediğinden, ilk saldırı avantajı ada savunmasına geçiyor ve gemi rahatlıkla batırılıyor. Sornasında, takipçi bir İngiliz gemisi, batan gemiden 100'den fazla esir alarak, 2. gemiyi takibe başlıyor. Flint ve geminin tayfasının bir kısmının saldırıdan kurtulabilmesine karşın, John Silver geride kalıyor.

Jessica-Parker-Kennedy-as-Max-Anna-Louise-Plowman-as-Mrs-Hudson-Hannah-New-as-Eleanor-eps.-401

İlk bölümden çok fazla hikaye satırına başlanmış olması, hikayenin her açısından yeni bir aksiyon olması, sezonun devamında çok daha komplike bir hikaye örgüsü göreceğimizin habercisi.

Dizinin en beğendiğim özelliklerinin başında, eski bir tarihte geçmesine rağmen, para, liderlik, tesir gibi imgelerin hikayeye yerleştiriliyor olması. Örnek olarak Cpt. Flint'in adaya çıktığında elindeki tek kozun İspanyon Altınının gömülü olduğu yeri bilmesi verilebilir.

John-Silver-Luke-Arnold-3-a

Bölümün sonunda da Silver'ın büyük ihtimalle Nassau adasına kendi imkanları ile çıktığını ve isyancılardan biri ile karşılaştığını görüyoruz.

Ek olarak bu bölümdeki denizin altında çekilen sahneler gerçekten mükemmeldi, özellikle Silver'ın deniz altındaki macerası, kamera açıları ve görüntü itibari ile bölüme ayrı bir tat verdi.

Yazar
Burak Tokak
Sitenin altyapısı ile de ilgilenen, mediavel ve uzay konseptini seven, hikaye güdümlü oyunları seven alabildiğine stereotipik mühendis arkadaşımız.
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2017 742 Görüntüleme
  • altuğ

    Kitaptaki sona doğru gitmesi beni korkutuyor :(