Firefly – Western Uzay Bilim Kurgu Dizisi

Firefly uzun süredir uzakevren'de hakkında yazmak istediğim bir dizi olmuştu. Her defasında izlediğimde küçük ayrıntılar fark edip, oluşturulan evrenin ne kadar hoş tasarlandığını fark ediyor oluşum, uzakevren gibi kaliteli kurgudan anlayan takipçilere sahip bir sitede olmazsa olmaz bir yazı, o zaman başlayalım.

Öncelikle dizinin kurgusunun Joss Whedon tarafından hazırlanmış olduğunu söylemeliyiz, yaptığı önceki çalışmalarların da ışığında Firefly'ın var oluşunda büyük bir etkisi olduğu kesin.

Firefly, ilk bölümü 2002 yılında yayınlanmaya başlayan, yayınlanması gereken 14 bölüm olmasına rağmen 11 bölüm sonrasında yayını FOX tarafından iptal edilen bir dizi. İptal edilmesinin nedeni her ne kadar izlenme sayısının düşük olması gösterilirken, (bölüm başında 4.7 milyon izlenme) gerçek nedeninin dizideki "otoriteye karşı baş gösteren" ve FOX için fazla özgürlükçü duygular içeren ögeler olduğunu da söyleyebiliriz.

Dizi, yıl 2517'de geçiyor. İnsan oğlu birçok gezegen ve gezegen udusuna yayılmış durumda. İnsanlar farklı gezegenleri teraform ederek yaşanılabilir hale getirip bu gezegenlerde koloniler kurmaya başlarlar. Siyasi bir ayrışma sonrası, tüm gezegenlerin bir birlik tarafından yönetiliyor olmasını savunan Birlikçiler (Alliance) ve bu durumun insan özgürlüğünü sınırladığını savunan Bağımsızlıkçılar (Independence) olmak üzere, askeri anlamda örgütlenen iki topluluk oluşur.

Birlikçiler uzun bir süre siyasi egemenliklerini sürdürerek tüm kolonileri gerek anlaşmalarla gerekse zorla kendilerine katmaktadır, buna karşın Bağımsızlıkçılar, daha da radikal hale gelir. Bir süre sonra Bağımsızlıkçıların azınlık hale gelir, büyük savaş sonrasında Birlikçiler tüm uzayı tek bir elden yönetmeye başlar.

Kaptan Malcolm (Mal) Reynolds ve Zoe, Özgürlükçüler için savaşan iki askerdi. Savaşın son tepelerinden birisi olan Serenity (huzur) tepesinide savaşırken, destek gelmeyince tepeyi ellerinde tutamadıklarından dolayı geriçekilmek zorunda kalırlar, Birlikçilerin fethettiği son tepelerden birisi Serenity olur. Sonrasında Mal ve Zoe, Firefly tipinde bir uzay gemisi satın alır, bir ekip toplayıp gezegenler arası mal taşımacılığı, yolcu taşıma ve el altından mal kaçakçılığı ve izinsiz yağma yapmaya başlar. Mal, bu uzay gemisinin adını da kaybettikleri tepeye atfen Serenity koyar.

Teraform etme teknolojisinin yeterince iyi olmaması nedeniyle, teraform edilen gezegenler genellikle kurak ve çöl yapısında, bu açıdan western bir konsept bu diziye çok güzel gitmiş. Nathan fillon tarafından canlandırılan, geminin kaptanı Mal'ın da ayıra kovboy karakterine sahip olduğunu da söyleyebilir.

Ek olarak sınır gezegenler diye tabir edilen insanların kolonize olduğu en sınır gezegen ve güneş sistemlerinde ruh sağlığını kaybeden insanlar (reaver) insan yemeye ve acımasız şekilde karşısına çıkanları öldürmeye başlar. Kaptan Malcolm ve ekibi, Birlikçiler'e yaklanmadan mal kaçakçılığı yapmaya çalışıyorken ayrıca reaver'larla karşılaşmama konusunda da efor sarf etmek zorunda.

Dizinin 11. bölüm sonrası iptal edilmesi sonrasında 12, 13 ve 14. bölümleri DVD şeklinde satışa çıktı. Dizinin iptali sonrası, fanları FOX binasının önünde protestolar yapmasına karşın herhangi bir sonuç alınamadı.

3 yıl sonra, 2005 yılında, aynı ekip Serenity isminde bir film çıkarttı ve dizinin hikayesi ile alakadar cevaplanmamış çoğu soruya cevap verdi. Filmin görsel efekt ve kamera çalışması açısından mükemmel bir görsel şölen olduğunu söyleyebilirim. 2 sezonu bir filme sığdıran ekibi tebrik etmek lazım.

Yazar
Burak Tokak
Sitenin altyapısı ile de ilgilenen, mediavel ve uzay konseptini seven, hikaye güdümlü oyunları seven alabildiğine stereotipik mühendis arkadaşımız.
Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2017 185 Görüntüleme