Game of Thrones Nasıl Bitecek? Teoriler

7. sezon fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlanmış ve bizi bir hayli heyecanlandırmış HBO'nun çok sevilen dizisi Game of Thrones  nasıl bitecek konusu hakkında teori yazısı yazayım dedim. 6. sezonun son bölümü çoğunlukta olmak üzere yola çıkılan bu teoriden biraz bahsedelim.

Usturlab Teorisi

opening

Öncelikle dizinin 6 sezondur devam eden introsunu bir hatırlayalım. İntroda dönen bir çark var. Bu çarkın ne olduğunu büyük ihtimal hiç düşünmediniz. Dürüst olmak gerekirse ben de hiç düşünmedim. Bu çarka usturlab deniyor ve geçmiş çağlarda insanlar bu usturlab denen alet ile zamanı öğreniyordu. Nerede olduklarını, saatin kaç olduğu gibi şeyler bu usturlab denen aletler sayesinde oluyordu. Genelde 2 boyutlu olan bu usturlabların 3 boyutlu olanları ile de mevsim tahminleri, astroloji gibi yerlerde kullanılıyormuş. Dizinin 6. sezon son bölümünde Sam'in Old Town'a ulaşması ve Hisarın kapılarına dayanmasını görmüştük. Üstad olmak için yola çıkmış olan Sam bir şekilde kendisini içeri aldırmayı başarmıştı ve karşısına şu çıkmıştı:

Screenshot_15

Diziyi izlerken pek dikkat etmemiş veya değer vermemiş olsak da bu sahne dizinin nasıl biteceğini  gösterebilir bizlere. Havada asılı olan aygıt ile intronun girişindeki aygıt aynı aygıt. Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde üstadlar bu usturlablar sayesinde tarihi biliyorlar ve tarihte ne olup bittiğinden, geçmişten ve gelecekten haberdarlar. Kışın ne zaman geleceğini biliyorlar ancak Üstad Aemon'un ölümünden bir haberdi. Bunun sebebi usturlab sayesinde tarihi çoktan hesaplamış olmalarıydı. Ayrıca bu Ak Gezegenlerin ne zaman geldiği konusunda da bize bilgi veriyor. Her zaman merak konusu olan Ak Gezenler kış gelince mi geliyor yoksa Ak Gezenler gelince mi kış geliyor sorusu artık kapandı denebilir. Ak Gezenler kış geldiği zaman geliyorlar.

Ayrıca bu evrendeki usturlaba baktığımızda halkanın etrafında çizilmiş resimlere baktığımızda Üstadlar tarihi bu usturlablar ile aktarıyorlar.Açılış introsundaki görsellere baktığımızda ilk önce ejderhanın saldırdığını, daha sonra bir kurt, bir aslan ve bir geyiğin onu yendiği en sonunda da ise bu geyiğin başa geçip diğerleriin ona eğildiğini görüyoruz. Usturlablar bu evrende tarihi anlatmak için de varlar. Ayrıca Sam'in Hisara girdiği zaman onu karşılayan Üstadı ve o tuhaf gözlüklerini bir kez daha hatırlayalım.

111523

İntrodaki bir anda geçen lensler ile fotoğrafraki Üstadın kullandığı lensler aynı lensler olabilir. Bu ne demek oluyor peki. Game of Throes haritasına birisi yukardan bakıyor ve bizlere bu tarihi anlatıyor. Yani bu ne demek. Game of Thrones'ta olan olaylar bir Üstad tarafından bize anlatılmakta. Bizler Game of Thrones'u izlerken günümüz tarihli olayları değil daha önceden yaşanmış olayları bir Üstad'ın dilinden dinliyoruz, tarihi izliyoruz. Ve bu Üstad'da büyük ihtimalle hepimizin çok sevdiği Sam... Dizinin son sahnesinde Sam Üstad kitabını kapatır ve "işte burada böyle böyle şeyler oldu" derse hiç şaşırmamak gerek. Şimdilik "Game of Thrones nasıl bitecek" sorusunun en güçlü cevabı (en azından dizi için) bu şekilde.

Yazar
Burak Kara
Aslında burada yenilmez bir savaşçının profili olabilirdi. Destanlar yazan biri olabilirdi. Baltasını bir savuruşta 5 kişiyi yere seerebilirdi. Ama onun yerine öyle bir savaşçının rolünü yapan birinin profili var.
  • Onurk

    gerçekten mantıklı