The Expanse – Dizi Önerisi & Evren Analizi

The Expanse, 2011 yılından beri yayınlanan bir roman serisidir, buna ek olarak Syfy tarafından yayınlan ve 2 sezonunu geride bıraktığımız The Expanse dizisinin kısa bir analizini, ek olarak diziyi izlemeye başlayacaklar için evrenin basit anlamda çemberini bu yazıda çizmeye çalışacağım.

Hikaye olarak gerçekten etkileyici ve tutarlı bir evrene sahip olan The Expanse, 3. sezonu ile 2018'de tekrar dönüş yapacak. The Expanse dizisi, günümüzden 300 yıl sonra, güneş sisteminin tamamiyle kolonize edildiği bir zamanda geçiyor. Buna göre çoğu gezegende yaşayan insanlar bulunmasının yanı sıra, en çok nüfus Dünya ve Mars gezegenlerinde bulunuyor. Ayrıca insanlar uzay istasyonları ve büyük uzay gemilerinde de yaşamakta, hatta uzay istasyonunda doğup, uzay istasyonunda ölmüş olan bir nesil bile geçmiş durumda.

Ayrıca evrende gayet hoş bir dokunuş olan "asteroid kemeri" diye tabir edilen, büyük asteroidlerden oluşan bir kuşak yörünge bulunuyor. Bu yörüngede dönen büyük astreoidlerdeki üstlerde yaşayan insanlar da bulunuyor.

THE EXPANSE -- "Safe" Episode 201 -- Pictured:  (l-r) -- (Photo by: Rafy/Syfy)

Evrende ayrıca kendisini gösteren Hybernation olayı da, insanların yüksek hızdaki uzay araçlarına dayanıklılığını attırmasını sağlaması açısından, 300 yıl gibi bir sürede, bu yayılmanın kolayca gerçekleşebilir olduğuna bir ipucu olarak sunulabilir.

Dizi ve romanların büyük bir bölümü, hikaye olarak, Dünya ve daha çok askeri anlamda kendisini geliştirmiş Mars arasındaki anlaşmazlık ve savaş tehlikesini konu alıyor. Buna ek olarak özellikle Astreoid kemeri bölgesinde konuşlanmış olan asi bir terör örgütü de bu tedirgin ortamda rol oynamakta. Tamamen asi ve Dünya'yı kontrol eden United Nation oluşumuna karşı olan Astreoid yerleşkeleri varken, UN'i destekleyen yerleşke ve uzay istasyonları veya Mars tarafından kolonize edilmiş astroidler de bulunuyor.

160202_NorthFront_DonnagerHangarConcept_Scene31_v1

Evrenini gerçekten çok sevdiğim ve bu yazıda bahsedemeyeceğim kadar fazla ayrıntıya sahip olan imgelemeler, (Marslılara karşı Dünyalıların dışlama yapması, Belt veya uzay istasyonundakilerin, Dünya'da yaşayanları güçsüz ve zayıf görmesi, Mars doğumluların yerçekimi düşüklüğü nedeni ile kemik yapılarının zayıf olması, asilerin genelde astroidler veya uzay istasyonlarında "dışarıda kalmış" şekilde yaşıyor olması vb) evreni çok daha çekici yapıyor diyebilirim.

The Expanse kültüründe sevmediğimi söyleyebileceğim tek şeyin karakter geliştirmesi olduğunu söyleyebilirim, özellikle kitaplardaki karakterlerin çok fazla lineer ve mainstream olması beni en fazla rahatsız eden konu oldu. Dizide bu karakterlere biraz daha hayat getirilmiş olması açısından hikayenin dizide daha iyi işlendiğini söyleyebilirim, fakat kitapta olmayan özelliklerin karakterlere atanıyor olması da genel itibari ile bir tartışma konusu olabilir.

The-Expanse

Tamamı düşünüldüğünde, dizinin ilk sezonunun gerçekten ilgi çekici olduğunu ve ikinci sezonunun da olay örgüsünün etkileyici olması açısından beğenerek izleyebileceğinizi düşündüğüm bir dizi olduğunu söyleyebilirim, okuduğum ilk 2 kitabında ve göz gezdirdiğim serinin devamında hikayenin evrenin dışında tutuluyor olması, satır aralarında evren ile ilgili ipuçlarını yeterince açık vermiyor olması nedeniyle sıkıcı bulmama karşın bilim kurgu romanı seven ve özelikle uzayı konu alan bir roman arıyorsanız eminim ilginizi çekecektir.

 

Yazar
Burak Tokak
Sitenin altyapısı ile de ilgilenen, mediavel ve uzay konseptini seven, hikaye güdümlü oyunları seven alabildiğine stereotipik mühendis arkadaşımız.
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2017 409 Görüntüleme