The Shannara Chronicles – Elf Değil İnsan Olmak Garip!

Bu yazıda tanıtmak istediğim dizi, Terry Brooks tarafından yazılmış Shannara Üçleme romanlarından esinlenerek oluşturulan bir dizi olan "The Shannara Chronicles" olacak. İlk sezon bu yazıyı ben yazarken bitmek üzere, yayındaki bölümlerin tamamını izlememiş ve diziyi dikkatli bir şekilde izlemek istiyor olmama rağmen, bu tanıtım yazısını yazacak kadar "izlediğimi" düşünüyorum.

Elfler, druidler, insanlar, iblisler, büyü konseptine yepyeni bir soluk getiren dizi, saydığım konseptlerden hoşlanan kişilerin beğenerek izleyeceğini bir havaya sahip. Dizi ve romanlar, teknolojide gelişmiş insanların gücünü kaybetmesinden sonra, elflerin hüküm sürdüğü "günümüz" zamanın ilerisindeki bir zamanda geçiyor.

Elfler tarafından alt edilen iblistler, krallıkta bulunan bir ağaç sayesinde varlık ortamından uzak tutuluyorlar, bunun yanında ağaç ölmek üzere ve ağaçtan düşen her yaprak tanesi ile bir iblis serbest kalıyor.

[caption id="attachment_4236" align="alignnone" width="640"]

İşte o ağaç! İşte o ağaç![/caption]

Konsepti iyi işlediğini düşündüğüm dizi, ne yazıkki oyunculuk ve senaryonun işleyişi adına gençlik dizisinden öne gidememiş. Klasik amerikan gençlik dizilerindeki laçka ve vıcık vıcık aşk üçgenlerin hem kitapta hem de dizide yer alması zaten iki yayım için de en büyük eksilerden birisi diyebilirim.

The-Shannara-Chronicles-Season-1-Episode-8-Wil-and-Amberle

Şahsen bir süre sonra dizinin daha iyiye gitmeyeceğini ve devamını izlemenin pek bir anlamı olmadığını düşünerek izlemeyi bıraktığımı söyleyebilirim. Eğer olurda yeni bir sezon daha yapılırsa tekrar göz atabilirim, fakat ilk 3 bölümü ile verdiği pilot ve Shannara evrenini "anlatma" konusunda başarısı nedeni ile kesinlikle izlenebilir bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Şahsen amerikan gençlik dizilerinden hoşlanmadığımı söylemiyorum, sitede de bu tür diziler için olumlu yorumlar yaptığımı da görebilirsiniz, fakat bu dizi ve konseptin mükemmeliyetine, hikayeyi bu şekilde işlemek gerçekten yakışmamış.

Diziye en yakıştıramadığım oyuncu ise, Spartacus dizisindeki rolü ile gözlerimizi dolduran, geceleri yastığımızı ağlamaktan ıslatmamıza yol açan, helal lan diye bağıra bağıra izlediğimiz destansı oyuncu Manu Bennett, nam-ı değer Crixus. Hayır senin bu "gençlik dizisinde" ne işin var. Buna rağmen biraz da olsa diziyi istediğim yöne doğru çeken tek oyuncunun da Druid rolünü canlandıran Bennett olduğunu söyleyebilirim.

the-shannara-chronicles-chosen

Sonuç olarak; izlenebilecek, hatta eğer bu konsepti beğenen izleyicilerden iseniz, ortam tasarımı ve pilot olarak izlenmesi gereken diyebileceğim kalitede bir dizi kendileri.

Yazar
Burak Tokak
Sitenin altyapısı ile de ilgilenen, mediavel ve uzay konseptini seven, hikaye güdümlü oyunları seven alabildiğine stereotipik mühendis arkadaşımız.
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2016 1677 Görüntüleme