Elder Scrolls – Ek Bölüm – Saadia Mı Haklı Yoksa Alik’r’ler Mi?

Tekrar merhaba! Bu "KISA" yazımızda daha önce denemediğim bir şey denemek istedim. Öncelikle şundan bahsedeyim... Elder Scrolls oyunlarını oynarken fark ettiyseniz bazen çok zor seçimler yapmamız gerekebiliyor. Örnek olarak Skyrim'de ana görevlerde belirli bir düzeye geldikten sonra Blades topluluğunun son iki üyesi Paarthurnax'i öldürmemiz istiyor. Bu aslında Blades ve Greybeards arasında bir seçim yapmamız demek. Paarthurnax'i öldürürseniz Blades sizi hoş karşılarken Greybeards size tepkili yaklaşıp yoldan çıktığınızı söylüyor. Diğer türlü de tam tersi işte. (Paarthurnax'i öldürenin kalbi yoktur!) Bu yazıdaki konumuz ise Saadia vs Alik'r'ler arasında yaptığımız seçimin doğruluğu. Ya Saadia ya da Alik'r'ler yalan söylüyor fakat hangisi yalancı? İşte bunu inceliyor olacağız.

3552857-1383004255

Öncelikle olaydan ve karakterlerden bahsetmemiz gerek:

Saadia: Kendisi zamanında Bannered Mare'de (Whiterun'daki büyük Han) çalışan Redguard bir kadının evlat edindiği, günümüzde Bannered Mare'de konuklara yol gösteren ve hancıya yardımcı olan çalışanlardan biridir. Gerçek ismi Iman'dır ve bir zamanlar Hammerfell'deki Suda Hanesi'nin üyesi olduğu düşünülür. (Herkes tarafından değil.) Ayrıca ters cevapları ve gizli kalma çabaları dikkatimizi çekebilir.

Alik'r'ler: Alik'r'ler, Hammerfell'li bir savaşçı grubudur. Liderlerinin ismi Kematu'dur. Whiterun kapısının önünde sizi durdurup bir kadını görüp görmediğimizi sorarlar. (Sordukları kişi Saadia fakat direkt "Saadia'yı gördün mü" gibi bir şey değil)

Kematu: Saadia'nın bir vatan haini olması ve yargılanması için Hammerfell'e götürülmesi için görevlendirilmiş Alik'r savaşçılarının lideridir. (Saadia'nın vatan haini olup olmadığı kesin bir bilgi değil.)

Olay örgüsü ise Whiterun kapılarından içeri girmemiz sonucunda ortaya çıkan 2 tane Alik'r savaşçısının bize bir kadını tarif edip "Bunu gördünüz mü?" sorusunu sorması ile başlıyor. Saadia'yı daha önce Bannered Mare'de gördüyseniz tarife göre aradıkları kişinin Saadia olduğunu anlayabilirsiniz. Neden aradıklarını sorunca ise cevap vermeyi reddediyorlar. (Bu da fazlasıyla dikkat çekici bir durum.) Ayrıca Whiterun'a öylece girip içeride kafalarına göre gezemedikleri için "Bir şey öğrenirsen Rorik köyünde bekliyor olacağız" diyorlar.

Daha sonra Saadia'nın yanına gidiyoruz. Saadia ise Alik'r'lerin, Aldmeri Dominion (Bu hepimizin nefret ettiği kötü niyetli elfler var ya) tarafından tutulan suikastçılar olduğunu ve Aldmeri Dominion'a karşı bir tavırla halkın ortasında konuştuğu için öldürülmesini istediklerini iddia ediyor. Alik'r'ler ise Saadia'nın soylu bir aileden geldiğini ve ailesine ihanet ettikten sonra Hammerfell'den kaçtığını ve Aldmeri Dominion'ın Taneth şehrini ele geçirmesine yardımcı olduğunu, bu yüzden de tutuklanıp Hammerfell'e geri götürülmesi gerektiğini iddia ediyorlar.

R6ip8

Olaylar böyle geliştikten sonra 2 tane seçeneğimiz oluyor. Ya Rorik köyüne gidip Alik'r'lere bilgi veriyoruz ya da Cloud District'teki (Whiterun'ın 3 bölümünden en üstte kalanı, daha çok parası olanların övündüğü bölüm. Bkz: Nazeem) Dragonsreach'in (Ejderkonak veya Jarl House olarak da geçer) hapishanesine gidip orada hapis düşmüş Alik'r'den onu dışarı çıkarmamız karşılığında dostlarının nerede olduğunu öğreniyoruz. Bulundukları yer ise Swindler's Den. Oraya gittikten sonra 4-5 düşman temizledikten sonra Alik'r'lerin saklandığı yere giriyoruz. Burada kocaman bir sandık, Kematu ve 8 tane Alik'r savaşçısı bulunuyor. Onlarla savaşabiliyoruz veya Kematu ile konuşup tekrar Saadia'yı ele vermek için anlaşabiliyoruz. Orada Kematu'yu öldürürsek Saadia'ya geri dönüp görevi bitirebiliyoruz veya Kematu ile anlaşıp Saadia'yı dışarı çıkması için kandırıp Kematu'ya teslim ederek görevi bitirebiliyoruz.

Peki kim yalan söylüyor?

49330-5-1388429037

Ortada uçuk olanlar dışında 2 tane teori var. Saadia'nın haklı olduğunu savunan ve Kematu'nun haklı olduğunu savunan teoriler bunlar. Ayrıca iki tarafın da yalan söylediğini savunan veya Saadia ve Kematu'nun bir ilişki yaşadıklarını ve kendi aralarında oyun oynadıklarını öne süren bir teori de var. (Son bahsettiğim teori aslında mümkün olabilir. Ne olursa olsun Saadia ile evlenemiyoruz çünkü.)

Saadia Haklı: Saadia'nın haklı olduğu bu teoriyi destekleyen nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Alik'r'ler Whiterun'da kötü karşılanıyor ve içeri sokulmuyorlar. İki tanesi kapının yanındayken bir tanesi de hapiste.
 • Aldmeri Dominion fazlasıyla güçlü bir topluluk. Sadece bir kadının (Soylu, hatta imparatorun eşi olsa bile) topluluk içinde Aldmeri Dominion'ı kötülemesi onları sarmaz. Ayrıca Aldmeri Dominion gibi ırkçı bir topluluk neden Saadia'yı yanlarında istesin ki?
 • Saadia Taneth'in, Aldmeri Dominion'ın eline geçmesini sağladıysa Taneth'in içinde saklanmak yerine (Kematu'nun iddiası) neden Skyrim'de saklanıyor?

Kematu Haklı: Bu teori bana çok daha mantıklı geliyor. Yine aynı şekilde:

 • Eğer Swindler's Den'e gittikten sonra Kematu ile savaşmayıp onunla anlaşıp, Saadia'yı onlara götürürsek Kematu, Saadia'yı öldürmüyor. Büyü ile onu felç edip götürüyor.
 • Saadia'nın onunla durumu ilk konuşmanızda size bıçak çekmesi, sinsi hareketleri ve ters tavırları bir suçlunun hareketlerini andırıyor ve fazlasıyla şüphe çekiyor.
 • Kematu durumu sakince ve tamamen anlatırken Saadia heyecanlı bir ses tonuyla ve kesik kesik anlatıyor.
 • Karşımıza çıkan tüm Alik'r'ler nasıl bu kadar iyi rol yapabilir?
 • Hapisten çıkarılan Alik'r savaşçısı onurlu bir hareket sergileyip dostlarını utandırdığını ve buna pişman olduğunu söylüyor.
 • Kematu konuşmaya "Daha fazla kan dökülmesini engelleyelim" diyerek başlıyor ve konuşmasının sonunda Saadia'nın insanları manipüle etme konusunda yetenekli olduğundan, Manipüle özellikleri ile tanındığından bahsediyor.
 • Oyundaki The Great War kitabı Alik'r'lerin, Aldmeri Dominion'a karşı savaşlar verdiğini anlatıyor. Durum böyle ise Aldmeri Dominion neden Redguard suikastçılar kiralasın ki?
 • Saadia direkt olarak Kematu'yu öldürmemizi istiyor. Neden?

leader-aldmeri-dominion

Ne kadar Kematu'nun haklı olduğunu düşünsem de ilginç bir detay daha var. Her şeyin sonunda Whiterun mezarına gidersek Saadia'nın defnedilmiş olduğunu görüyoruz. Bu demek değildir ki Alik'r'ler Saadia'yı öldürdü. Belki de öldürmüşlerdir... Siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yazarsanız güzel şeyler ortaya çıkabilir.

Not: Bu yazıda daha farklı ve ciddi olmayan bir dil kullandım. Ayrıca konsept biraz daha farklıydı. Bu dili biraz da lore videolarına hazırlık olsun diye kullandım çünkü videolarda daha farklı bir sistem ile anlatılacak olaylar. Her neyse, okuduğunuz için teşekkürler. (Düşüncelerinizi yazmayı unutmayın)

Not2: Yazı pek kısa olmadı galiba...

 

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2017 869 Görüntüleme
Etiketler:
 • DrunkKing

  Kitap yazsanız okurum o yüzden kısa ya da uzun hiç farketmez. Bana göre ortaya atılabilecek, elle tutulur, gözle görülür teorilerin hepsini zaten sunmuşsunuz, bize düşünecek bir şey kalmamış. Alik’rler bana daha haklı gibi gelmişti. Değillerse bile işin ucunda para var zaten Saadia kendini tavırları yüzünden pek sevdirememişti bize, özleyeceğim son karakterlerden biridir. Verin Kemaatu’ya alın paranızı bakın keyfinize diyorum ben. Ve dilde de sıkıntı yok hocam gayet anlaşılır olmuş. Gelecek konular için pusudayım.

 • Aldaföðr

  Kitap yazsanız okurum o yüzden kısa ya da uzun hiç farketmez. Bana göre ortaya atılabilecek, elle tutulur, gözle görülür teorilerin hepsini zaten sunmuşsunuz, bize düşünecek bir şey kalmamış. Alik’rler bana daha haklı gibi gelmişti. Değillerse bile işin ucunda para var zaten Saadia kendini tavırları yüzünden pek sevdirememişti bize, özleyeceğim son karakterlerden biridir. Verin Kemaatu’ya alın paranızı bakın keyfinize diyorum ben. Ve dilde de sıkıntı yok hocam gayet anlaşılır olmuş. Gelecek konular için pusudayım.

 • kaja

  Alik’r ler haklıdır

 • Kong19

  Alik’r haklı thalmor a karşı bir direniş varsa ve saadi onları sattıysa cezasını bulmalı Thalmor’a ÖLÜM !!!

 • Oğuz Cemal Erel

  başarlısınız devamı gelir mi

 • Orhan Bencegay

  bence kematu haklı beyler. bizler millet olarak “her ağlayan, mağdur olan haklıdır” kültürünü benimsediğimiz için önce biraz şüpheci yaklaşsam da şuan kafamda tam olarak netlik kazandı. öncelikle sadece imanın söylediklerinden bile yola çıkarsak eğer, kapıdan içeri alınmayan elemanların parayla her yere girebileceğinden bahsedip yanlış yönlendirme yaparak ilk gafını veriyor. ikinci ve en çok dikkatimi çeken de ona neden arandığını sorduğumuzda önce aldmeri hakkında ileri geri konuştuğunu bu yüzden arandığını dile getiriyor. sonrasında aldmeri neden seni arıyor şeklinde sorduğumuzda da bu sefer sebebini bilmiyorum gibi kaçamak bir cevap veriyor.
  nitekim alikrler aldmeriyi yenmişler ise bu neyin bahanesidir anlamadım. aldmeri yenildiği halde düşmanı olan alikr savaşçılardan bir ekip toplayıp kendisine laf eden bir kadını arama derdine mi düşecekti?…..
  kematuya kızı teslim ettiğimizde gereği yokken bile böyle güzel yüzlü insanların seni kandırmasına izin verme gibi bi öğüt veriyor.
  sonuç olarak ben yine de her seferinde kematu denen bedeviyi öldürüyorum :) eşya ve level için tabi. gerçi bu görevde öldürmeseniz bile adını hatırlamadığım başka bir görev için zaten öldürmeniz gerekecek. o mağraya illa gireceksiniz yani.