Elder Scrolls Canavar Rehberi – Seeker ve Lurker

Hoermius, Hormaius, Hermorah, Herma Mora, The Woodland Man ya da Hermaeus Mora. Hangisi olursa olsun, bu isimler akla bilginin ve talihin iğrenç görünümlü Daedrik Prensini getirir. Hermaeus Mora aynı zamanda her yerde bilginin uçuştuğu, kitaplarla kaplı ve zehirli suyun içinden çıkan tiksindirici dokunaçların bulunduğu Apocrypha adlı Oblivion diyarının efendisidir. Herma Mora bilgi için her türlü pisliği yapabilir. Hermaeus Mora her zaman kazanır. Son dragonbornun koskoca Miraak krizini çözmesine yardım etmesi karşılığında sadece küçük bir kabilenin bilgisini istemiştir.

Yine de sadece bilgi dolu sayfaların uçuştuğu, kitapların ve zehirli bir suyun oluşturduğu bir diyar biraz barışçıl olmaz mıydı? Herma Mora, bunu da düşünebilmişti. Bu yüzden diyarına iğrençlik katacak yaratıklar yarattı.

Seeker: Seekerlar bilgiye aç daedralardır. Yalnızca Apocrypha'da bulunsalar bile Miraak, Ahzidal, Dukaan ve Zahkriisos gibi Dragon Priest'ler tarafından canlandırılabilirler. (Miraak'a da Dragon Priest dedim. Bu dediğimi unutmayın, ben de yeni keşfettim.) Seekerlar, Apocrypha'da birini sezerlerse anında saldırıya geçerler. Daha çok Apocrypha'nın renkleri gibi bataklık yeşili ve siyah karışımı bir büyü ile saldırırlar. Görünmez olabilir veya sahte bir klon oluşturarak dikkat dağıtabilirler. Ayrıca boş zamanlarında Apocrypha'daki kitapları okurlar. (Bunu sneak modda kendimizi fark ettirmeden Apocrypha'nın içinde dolaşırsak görebiliyoruz.)

 • Eğer büyüyü öğrenebilirsek biz de Seekerları yanımızda savaşmaları için çağırabiliriz.
 • Seekerlar, Morrowind'deki Ascended Sleeper'lara oldukça benzerler. Belki de Apocrypha'dan çıkarak humanoid bir canlıya evrimleşmiş olabilirler.
 • Seekerlar, HP Lovecraft'ın yarattığı Cthulhu'dan esinlenilmiş olabilir.

Lurker: Lurkerlar, Apocrypha'nın bekçileri gibidir. Küçücük bir zehirli su birikintisinden bile çıkabilir ve etrafa korku saçabilirler. Bu daedraların büyük bir çoğunluğu Hermaeus Mora'ya hizmet etse de Miraak bazılarını ele geçirmiştir. Bu sebeple Solstheim'da ortaya çıkabilirler. Apocrypha'da çoğunlukla önemli bilgileri ve kitapları korurken, Solstheim'da denizin içinden fırlayabilirler. Ayrıca Miraak tarafından ele geçirilip halkı köle eden taşlar (Wind Stone, Earth Stone gibi) son dragonborn tarafından parçalanırsa orada da ortaya çıkacaklardır. Görünüş olarak Katilbalıkları andırırlar. Ayrıca öldürdüğümüzde bize bir sürü altın ve mücevher ile birlikte bazen katilbalık yumurtası da verebilir. Dövüşürken rakiplerini zehirler ve hareket edemez hale getirebilirler. Ayrıca uzaktan "Lurker Spray" denilen bir sıvı fırlatabilirler. Bu saldırıları da diğer her şey gibi zehirlidir.

 • Seekerlar gibi yanımızda savaşmaları için canlandırılamıyor olsalar da Bend Will shoutu sayesinde geçici olarak yanınızda savaşabilirler.
 • Taşları yıktıktan sonra ortaya çıkan bir Lurkerı öldürüp gökyüzüne bakarsanız Lurkerın ruhunu görebilirsiniz.
 • Seekerlar gibi, Lurkerlar da HP Lovecraft'tan esinlenilmiştir fakat bu sefer Cthulhu'dan değil, Deep Ones adıyla geçen balık türü yaratıklardan. (Deep Ones'ı türkçeye çevirmek istemedim. Orijinal adıyla kalması daha iyi diye düşünüyorum.)
 • Lurkerların duruşu, Devlerin duruşu ile aynıdır fakat ellerinde dev bir sopa yoktur.
 • Beast Stone'u parçaladıktan sonra ilerideki denizden 2 veya 3 tane Lurker birden çıkabilir.
 • Oyunda "Lurker Slime" adlı bir büyü vardır fakat sadece konsol ile elde edilebilir. (Kodu 0301ae98 denersiniz belki.)
 • Bir Lurker ile dövüşürken canınız az ise sizi Devlerin yaptığı gibi havaya uçurabilirler.

 

Bu sefer gerçekten kısa bir bölüm yapmayı denedim. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

 

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2017 541 Görüntüleme
 • kaja

  İyi yazı bu seferki doğru.

 • Göktuğ Aydoğdu

  Çok daha değişik bir tasarım olabilirdi her ne kadar skyrim in orjinal renklerine uymasada gökkuşağı şeklinde yapsalarmış bu seekeerleri o zaman daha bilgili ve tatlı durumuş gibime geldi

 • Oğuz Cemal Erel

  Devam yaw