Elder Scrolls Hikayesi – Bölüm 5 Talos

Tekrar uzun bir aradan sonra yine birlikteyiz. Öncelikle daha yazmadan bu yazının değerli olacağını düşünüyorum çünkü içinde sadece Tiber Septim/Talos'un hayatı olmayacak. Aynı zamanda ortaya atılmış bazı mantıklı teoriler de bulunacak. Normalde bunu sadece bir yazı olarak yayınlamak istemezdim ama daha çok keyif almanız ve derli toplu olması için tek yazı halinde yazmaya karar verdim. Öyleyse hikayenin en başından başlayalım... (Bilmediğiniz çok fazla isim ve yer karşınıza çıkabilir. Korkmayın, gerekli olan şeyleri açıklayacağım. Merak ettiğiniz bir şey olursa ve yorum olarak yazarsanız onları derleyip bir yazı daha paylaşabilirim.)

Not: Tarihleri kullanmayacağım. Öyle yapınca her şey birbirine karışıyor. Tarihler işin içine girmeyince daha anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

5499158-1357809737

Tiber Septim'in hayatı hakkında ortaya atılan bir sürü farklı bilgi vardır. İnsanlar bu büyük adamı kendilerine o kadar fazla uyarlamışlardır ki bir Breton olduğu hatta Elf olduğu bile söylenir. Ortada böyle bir durum olmasına rağmen çoğunluğun kabul ettiği, hatta gerçek olduğundan şüphe duyulamayacak şey ise Tiber Septim'in Skyrim topraklarında büyüdüğü ve güçlü bir savaşçı olarak yetiştiğidir. Tiber Septim genç yaşta savaş stratejileri ve liderlik eğitimi almış ve kılıç kullanmayı Alcaire'de öğrenmiştir. (O dönemde Skyrim'de kılıç çok az kullanılmaktaydı. Daha çok balta, balyoz gibi daha ağır ve nordik silahlar kullanılırdı.) Yine en çok kabul gören düşüncelerden birine göre Tiber Septim'in Atmora'da Talos olarak doğmuştur (Talos Stormcrown) ve Kral Cuhlecain'in emri altında Colovian Mülkleri'nin generali olmuştur. Kral Cuhlecain'e düşman olan birleşmiş Skyrim ve High Rock orduları Sancre Tor kayalıklarında beklerken, Talos onlarla görüşme fırsatı bulmuştur. Skyrim ordusu, Talos'un thu'um kullandığını görünce onda ejderha kanı dolaştığı için imparatorluğun varisi olduğunu düşünerek Talos'a katılmıştır. (Onca nordu kolayca yanına çekmesi biraz şans eseri gibi olsa da belki de kaderinden kaynaklıdır...)

tumblr_mtp96fYpcW1rd23g4o1_1280

Cuhlecain ve Talos sadece bir yıl içinde Cyrodiil'in batısını tamamen fethetmişlerdir. ("Talos'un rüzgarlarına karşı kimse ayakta duramaz!") Daha sonra hiç beklemeyip hemen doğuya doğru yürümeye başlamışlardır ve düşmanların savaş büyücüleri bile bu büyük orduya karşı teslim olmak zorunda kalmıştır. Ne kadar büyük uğraşlar demek istesem de sadece yürüyerek Cyrodiil'in yönetimini ele geçirmek için ihtiyaç duydukları tek yeri (Imperial City) ele geçirdiler. Böylece Cyrodiil artık Cuhlecain ve Talos'un elindeydi. Aynı yıl içinde iyi eğitilmiş ve profesyonel bir Breton suikastçısı, Cuhlecain'e suikast düzenlemiştir. Aynı zamanda Talos'un boğazını kesmeyi ve sarayı ateşe vermeyi de başarmıştır. (Ne kadar büyük bir şey başarmış olsa da bu kadar güçlü suikastçının koskoca elder scrolls lore'unda yeri bu mu yani? Yine de tebrikler...) Talos zor olsa da hayata tutunabilmiştir (Bir eli boğazındayken ve diğer eli Cuhlecain'in tacını tutarken alevlerle kaplanmış saraydan yavaşça yürüyerek çıkmıştır.) fakat boğazı kesildiği için thu'um kullanamaz hâle gelmiştir. Bunun yerine ordulara fısıldayarak hükmetmiştir. (Sonuçta adam tahta oturuyor.) Sonraki yıl Talos, ismini Tiber Septim olarak değiştirmiştir. Bir noktada Morrowind'in kraliçesi Barenziah ile bir ilişki yaşamıştır ve Barenziah hamile kalmıştır. Septim, meşru mirasçısıyla çıkacak bir karışıklık ve çatışmayı öngörüp daha çocuğu doğmadan bir şekilde yok etmiştir. Zamanla tüm Tamriel'i fethedip Septim Hanedanı'nı kuran Talos 3. yüzyılın başlarında ölmüştür (Bu sefer tarih kullandım.) ve Büyük Savaş'ın bitişine kadar tanrılığa yükseldiğine inanılmıştır. (Ayrıca fetihlerinde Numidium adlı dwemer yapımı büyülü, dev bir golemi kullandığından da bahsedilir.)

Kısaca özetleyince Talos'un hikayesi bu denebilir. Yine de geniş bir açıdan bakınca bu aslında kocaman ve dolu bir kağıdın tek bir cümlesi gibi bir şey. Farklı inanışlar olması sebebiyle ortaya çıkan çok fazla farklı hikayeler var. Bu hikayeleri ortak yönleriyle birleştirdiğimizde de ortaya ilginç durumlar çıkabiliyor. Bu konudan daha sonra yazacağım bir ek yazıda bahsedeceğim. (Ayrıca tüm farklı inanışların Talos'u anlatışını buraya yazacak olursam sıkıcı bir hal alabilir. Bu yüzden böylesinin yeterli olduğunu düşünüyorum.) Şimdi biraz da yan karakterlere bakalım.

TES-Tiber-WarsZurin Arctus/The Underking: Aynı zamanda "Master Arctus" olarak da bilinir. Arctus, imparatorluğun ilk battlemage'i ve Septim imparatorluğunun ana veziriydi. Zurin, şaşılacak bir taktitkçi ve başarılı bir diplomattı. Büyü konusundaki yeteneklerinin eşi benzeri bulunmamaktaydı. (En azından yaşadığı zamanda öyle biri yoktu veya olup olmadığı bilinmiyordu.) Bu da Magnus (Büyü tanrısı) ile bağlantıları olduğu söylentilerini doğurmaktaydı.

Zurin, yöneticisiz dönemden Septim İmparatorluğu dönemine kadar Tamriel tarihinde büyük bir rol oynamıştır. Başta İmparatorluk Şehri'nin koruyucusu olsa da sonradan Tiber Septim'in en çok güvendiği insanlardan biri olmuştur. Talos, İmparatorluk Şehrini kuşattıktan sonra Zurin tarafından taçlandırılmış ve tüm krallıkların yöneticisi olmuştur.

Önemli danışmanlardan biri olduğuna inanılan Wulfharth, Tiber Septim'den Tribunal ile olan savaşı devam ettirmesini istemiştir. Bunu istemesinin sebebi ise onların, Wulfharth'ın tanrısına yaptıklarının cezasını çekmelerini istemesidir. Zurin bu davranışın yanlış olduğunu düşünerek bunun yapılmaması için ne kadar dil dökse de Wulftarth, ödül vaatleri ile Tiber Septim'i kendi tarafına çekmeyi başarmıştır. Daha sonrasında savaş hazırlıkları yapılmış ve hatta savaş neredeyse başlamış olsa da bir şekilde Numidium'un parçaları ile ilgili antlaşmalar yapılmış ve savaş başlamadan bitmiştir. Bunun sebebinin ise Zurin'in, Tribunal'dan Vivec ile gizlice konuşmuş ve anlaşmış olduğu da söylenir. Ayrıca savaşın bitme nedenlerinden en önde geleni Dagoth Ur'un hızlı ve beklenmedik yükselişidir. (Dagoth Ur'dan Tribunal ile ilgili olacak yazımızda bahsedeceğim.) Wulfhart bunun karşısında deliye dönmüştür. Bu olaylardan sonra Tiber Septim, Zurin'i Numidium'un sırlarını ortaya çıkarması için görevlendirmiştir. Numidium'un tarihi üzerinde çalışırken aynı zamanda Red Mountain savaşını ve Numidium'un asıl amacını da öğrenmiştir. Zurin, Numidium hakkında daha bir çok şey öğrenirken Tiber Septim, Numidium'un tüm Tamriel'i fethedebilmek için bir anahtar olduğunu düşünmeye başlamıştır. Bu düşünceyle birlikte Numidium'un tekrar oluşturulması Tiber Septim'in ilk önceliği haline gelmiştir. (Talos ne kadar "onurlu" ve güçlü bir "kahraman" olarak anılsa da yanıldıklarını düşünüyorum. Ayrıca burada açgözlülüğünün devreye girmesi de buna ayrı bir kanıt denebilir.)

battlemage_by_whoami01

Tiber Septim, Blades topluluğundan Rimmen'deki khajiit bölgesini kuşatmalarını ve halkı yok etmelerini istedi. Bu bölge artık Numidium'un tekrar oluşturulması için gizli bir bölge olacaktı. Zurin yeniden oluşturulma projesinde başa getirilmişti ve Numidium'u kullanmak ile sorumlu olacaktı. (Numidium'u kullanmak o kadar basit ve ucuz değildi tabi...) Zurin kendi kalbini kullanarak Mantella'yı yarattı. Daha sonra Wulfhart'a şehre geri dönmesi için bir mesaj gönderildi. (Bu süreçte Wulfhart'ın kalbi nefretle dolu olmalı. Sonuçta atalarına ve tanrılarına saygısızlık eden ve acı çektiren Dagoth Ur hâlâ yaşıyordu.) Tabi aslında her şey bir tuzaktan ibaretti. Wulfhart imparatorluk sarayına adımını attığı anda tuzağa düşürüldü ve yaşam gücü Mantella tarafından emildi. O sırada ortaya çıkan Zurin ise Wulfarth'ın kalbi tarafından araştırmalarda kaçırdığı bir nokta yüzünden öldürüldü ve göğsünde bir delik açıldı. İlginç olan şey ise mektubu gönderenin Zurin olmamasıydı.

Mektubu gönderen kişi Tiber Septim'di. Aslında her şey onun planının parçasıydı. Numidium'u yönetebilmek için Mantella'ya ihtiyacı vardı. Mantella'nın içi enerji ile dolmuştu ve gereken tek şey onu eline almasıydı. Böylece karşılıklı bir ölüm senaryosu hazırladı. (Ayrıca Zurin'i araştırma ile görevlendirmeden önce belgeleri daha önce detaylıca incelediğini ve planı için bazı bilgileri yok ettiğini düşünüyorum.) Elder Council olay yerine toplandığında ise Tiber Septim, Zurin'in ona suikast düzenlemeye çalıştığını ve krallığa el koymak itediğini söyledi. Böylece tüm gücü elinde tutan Tiber Septim, Tamriel'i Numidium ile fethetmeye başladı.

[caption id="attachment_4355" align="alignnone" width="497"]

Mantellacrux Mantella[/caption]

Zurin ise The Underking olarak tekrar dirildi. Numidium'un küstahça kullanımı onu iyice sinirlendirmişti. Bu yüzden kalbini yani Mantella'yı geri almak için Numidium ile savaştı. Savaş sırasında ise ikisi de harap oldu ve Mantella, Aetherius'ta kayboldu. Mantella ve hayat enerjisinin gidişiyle Zurin büyük bir uykuya daldı. Yine de güvendiği bazı kişilerin kalbini geri getireceğine inanıyor.

Numidium

"Yıllar önce, Tiber Septim bu koca imparatorluğu kurup ona Numidium ile hükmetmiştir. Numidium'un o muazzam gücünün sırrı ise kalbinde, kalbinde taşıdığı Mantella'da yatıyor. O Tiber Septim'in Battlemage'inin kalbi. O benim kalbim. O benim Mantella'm. O benim totemim. O bana ait.. başka kimseye değil."

-The Underking

numidium_by_tomhanch-d9m2l44

Numidium ayrıca "Pirinç Tanrı" ve "Pirinç Kule" olarak bilinir. (Materyal olan pirinç)

Ayrıca 2 farklı Numidium olduğu da söylenebilir fakat bu yazıda ele alacağım Numidium, 1. Numidium olan "Anumidium" olacak.

Anumidium, dwemer bir mimar olan Kagrenac tarafından oluşturulmuştur. Oluşturulma amacı dwemerlara bir tanrı olarak hizmet etmesiydi. (Fazlasıyla ilginç bir söylem.) Numidium'un gücünün asıl kaynağı Lorkhan'ın kalbiydi. İlk kez Red Mountain savaşında kullanıldı. Dwemerların yok oluşu sonrasında Chimer güçleri tarafından ele geçirildi.

Daha sonra bir savaşın önlenmesi için Tribunal tarafından Tiber Septim'e hediye edildi ve onun tarafından Tamriel'in fethi için kullanıldı. Lorkhan'ın kalbinden güç alamadığı için Mantella yaratıldı ve belirli hazırlıklar ile Mantella, Tiber Septim'in eline geçti. Böylece tekrar yaratılmış oldu. Daha sonra Zurin Arctus'un, Underking olarak dirilmesiyle Numidium yıkıldı ve Mantella Aetherius'un derinliklerinde kayboldu.

yFfYhSc.1

(Bu kadar önemli bir rolü olmasına rağmen bizim için asıl önemli olan Numidium, 2. Numidium olan Akulakhan'dır.)

Tanrılaşma/Yükseliş

Ölümünden sonra Tiber Septim'in Savaş ve hükmün tanrısı olan Talos'a dönüştüğüne inanılır. (Elfler buna inanmaz.) Yükselişi ile birlikte Eight Divines, Nine Divines olmuştur. Elflerin güçlenmesi ile birlikte imparatorluk ile yaptıkları savaşlar ve anlaşmalar sonucu imparatorluk Talos inanışından vazgeçmek zorunda kalmıştır. Yine de buna karşı çıkan topluluk olan Stormcloak'lar yeni bir savaşın başlamasını sağlamışlardır. Bu savaş Skyrim oyununda gözümüze sürekli çarpan ve taraf seçtiğimiz veya seçmediğimiz savaştır.

Talos eğer gerçekten yükseldiyse bunun sebebi Lorkhan'ı gizliden gizliye taklit etmesi olabilir.

Lorkhan_the_dead_god_birthed_anew_by_ezeleolos-d7uc3ns

NOT: Şimdi size Elder Scrolls evrenindeki bir kavramdan bahsedeceğim. İngilizcesi "mantling" olarak geçse de Türkçe'de ona uygun bir şey bulamadım o yüzden ingilizcesini kullanacağım. Mantlingin açıklaması ise bir ölümlünün, bir tanrıyı taklit ederek yavaşça ona dönüşmesi ve tanrılaşmasıdır. Bu olayın bilinen tarihte üç tane örneği görülmektedir. Talos ve Lorkhan, Tribunal Tapınağı ve Daedrik Prensler, Champion of Cyrodiil ve Sheogorath. (Sonuncusundan daha önce bahsetmiştim.) Az önce sonda yazdığım cümlede de bu olaydan bahsetmiştim.

Talos'un tanrılaşması Tamriel çapında büyük sorunlara sebep olmuştur ve olmaya devam edecektir de. Peki Talos gerçekten bir kahraman mıydı? Yoksa Tamriel'i bir distopyaya çevirmeyi hedeflemiş bir şeytan mı? Bu konudan sonraki ek yazımızda bahsedeceğim.

Tiber_Septim_Redguard

Okuduğunuz için teşekkürler.
Ayrıca resim bulma konusunda çok sıkıntı çektim (Ne kadar derinlemesine araştırma yapsam da çoğu karakter ile ilgili resim bulamadım.) ve konuda bazı yerlerden bahsetmedim. Bu yazının biraz kötü olmasına sebep olmuş olabilir. Bu yüzden Talos/Tiber Septim konusunda merak ettiğiniz şeyler varsa, yorum olarak sorarsanız cevabını vereceğim.

 

 

 

 

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017 2082 Görüntüleme
 • Furkan ÇAKMAK

  Hocam eline sağlık elder Scrolls ile ilgili tüm yazılarını okudum. Sesli anlatımlı lore videoları çekecek misin?

 • Çağatay

  Hocam devamı gelicekmi yada geldiyse başka bir sitedemidir takip etmeye yeni başlamıştım da

  • Boray

   Yakında daha iyi bir şekilde devam edecek. Sesli lore videoları yapmak için hazırlık yapıyordum. Müzikler, metinler gibi şeyleri kendimiz yaptık tamamen. Aslında kafamda çok farklı bir konsept var ve çok fazla insanın desteğini toplamayı başarabildim. Belki en baştan başlayabilir (Buradaki yazıların da videosu yapılabilir.) ama hızlı ilerleyeceği için birikimden ve wikilerden yararlanarak bilinmeyen konular, teori videoları türevi çeşitli şeyler kısa sürede oluşacaktır. Takipte kalmanızı öneririm kısacası.

   • Selim Vergili

    Var mı bir gelişme.

 • Tam Oyuncu

  Çok güzel ve yararlı içerik ama biraz daha hızlı gelse daha iyi olur.