Elder Scrolls Hikayesi – Bölüm 6 İlk Ejderdoğan

Bu yazıda tutsak düşmüş bir hainin hikayesini inceleyeceğiz. Kim olduğunu çoktan tahmin ettiniz bile. Elde ettiği büyük bir güç sayesinde efendilerine ihanet eden bir ejder rahibinin, Miraak'in hikayesini inceleyeceğiz. Kendisi aynı zamanda İlk Ejderdoğan olarak da bilinir. Kendisi aynı zamanda Skyrim'in Dragonborn dlcsinde karşımıza çıkan zeki ve zorlu düşmanımızdır.


Ejderhaların insanlara hükmettiği zamanlarda Miraak bir ejder rahibiydi. Kendisi aynı zamanda bir Ejderdoğan olarak doğan ilk kişiydi. Günlerden bir gün Miraak, bilgeliğin ve talihin daedrik prensi olan Hermaeus Mora'nın artifactlerinden biri olan bir Black Book'a denk geldi. Bu Black Book, Miraak'i fazlasıyla etkilemişti. Miraak, Black Book'un içine girdi ve Hermaeus Mora ona büyük bir güç teklif etti. Bu büyük güç sayesinde Miraak, insanların korkudan taptığı ejderhaları kendi himayesi altına alabilecekti. Bu güç bir nidaydı. Ejderdoğan güçleri ve bu nida sayesinde efendilerine (ejderhalara) ihanet etmeyi başardı. Emdiği her ejder ruhu onu daha güçlü kılıyordu.

Ejderha Savaşı sürerken kadim nord kahramanlarından Hakon One-Eye, Gormlaith Golden-Hilt ve Felldir the Old (Orijinal isimleri ve soy isimleri çevirmeyeceğim artık.) Alduin'i alt etmek için Miraak'ten yardım istediler fakat Miraak bu isteklerini reddetti. Neden olarak ejderhalara karşı isyanını devam ettirmesi ve hızlandırması gerektiğini öne sürdü. Bu teklif ona geldiğinde ejderhalar Miraak'in Solstheim'daki tapınağını yerle bir etmişlerdi. Bu kadar güçlü olmasına rağmen isyanı başarısızlıkla sonuçlandı. Kendisi Vahlok adında bir ejder rahibi tarafından mağlup edildi.

Vahlok: Skaal halkbilimine göre Vahlok, Merethic Era (Elflerin en güçlü olduğu zaman. Merethic Era ismini elf anlamına gelen "Mer" kelimesinden alır.) zamanında ejderhaların hüküm sürerken bir ejder rahibi olarak onlara hizmet etmişti. Gizlice ihanet planları yapan Miraak'in planlarını keşfetmiş ve harekete geçmek için gerekli zamanı beklemişti. Vahlok, Miraak ile yüzleştikten sonra büyük bir savaşa tutuştular. Bu savaş söylenenlere göre günlerce süren bir savaştı. Bu öyle bir karşılaşmaydı ki, iki yıkıcı gücün çarpışması Solstheim'ın darmadağan olmasına ve büyük hasar almasına yol açmıştı. Bu hasar sonucunda Solstheim bağlı olduğu topraklardan (Skyrim'den) ayrıldı. Bu noktadan sonra göre olaylar belirsiz ve karışık bir hal alıyor. Skaal efsanelerine göre Vahlok, Miraak'i tam öldürmek üzereyken Hermaeus Mora onu kurtarmış ve kendi oblivion diyarı olan Apocrypha'ya ışınlamıştı. Böyle bir zafer sebebiyle ejderhalar, Vahlok'u Solstheim'ın hükümdarı ilan etmişlerdi. Diğer kaynaklara göre de Miraak yenilmiş ve Solstheim topraklarına sürgün edilmişti. Solstheim'da Skaal kabilesi tarafından yapılan bir lahit içine hapsedilmişti ve Vahlok onun gardiyanı olma görevini üstlenmişti. Miraak ve Vahlok öldükten sonra ikisi de aynı mezara gömülmüşlerdi. Böylece Vahlok ölümde bile gardiyanlık görevini gerçekleştirebilecekti. Vahlok öldükten sonra "The Jailor" ünvanıyla anılmaya başladı.

O esnada Miraak, Apocrypha'dan Solstheim'a dönmek için gücünü topluyordu. Bunu Fourth Era'da yapacaktı da.

Miraak Fourth Era'da Solstheim'daki herkesi yavaş yavaş ele geçirmeye başlamış ve oraya dönüşüne hazırlanmaya başlamıştır fakat Son Ejderdoğan onu durdurmuştur.

Miraak'in kişiliğini gözden geçirmek gerekirse kendisi kibirli ve aceleci birisiydi. Ejderdoğan mirasının onu efendilerinden (ejderhalar) üstün kıldığını düşünürdü. Ayrıca Son Ejderdoğan'a gerçek gücünün farkında olmadığını söyleyip onu hafife alıyordu. Kendini o kadar üstün görüyordu ki Hermaeus Mora'nın bir esiri olmadığını ve ondan üstün olduğunu bile düşünmüştü. Ejderhalara ihanet ettiği gibi Hermaeus Mora'ya da ihanet edip güçlerini ele geçirmek istiyordu. Güce aç biriydi. Miraak ejderhaları mağlup etmekle kalmayıp aynı zamanda onları yakıp yok etmişti. Vahlok'a yenilmeden önce tapınağının etrafında ve yakınlarında 21 farklı ejderhanın iskeleti yatıyordu. Son Ejderdoğan ile karşılaştığında Alduin öldürülmüş ise onu kendisinin de yenebileceğini söyler.


Miraak ve Son Ejderdoğan'ın son karşılaşmasında Miraak tamamen hazırlıklı gelip Son Ejderdoğan'ı öldürmeye çalışır. Bu savaşta ölmeye her yakınlaştığında himayesi altındaki ejderhaların ruhlarını emer ve gücünü tekrar toplar. Üç ejderhası da tarafınca emildikten sonra Son Ejderdoğan'a yenilir. Yenildikten sonra Hermaeus Mora orada belirir ve dokunaçlarıyla onu yakalar. Onun ne tür bir hayal kırıklığı olduğunu söyler ve Miraak parçalara ayrılır. Hermaeus Mora, Miraak'in görevlerini Son Ejderdoğan'a aktarır ve Ejderdoğan, Miraak'in ruhunu emer. (Miraak'in ruhu 5 - 10 arası ejder ruhu değerindedir fakat sizin öldürdüğünüz bir ejderhanın ruhunu çaldıysa o da bu sayıya eklenir.)

Son olarak bu yazıyı Miraak'in Mantra'sı ile bitireceğim. Türkçeye şiirsel özelliklerini koruyarak çevirebilirim fakat şu an vaktim biraz kısıtlı. O sebeple hem ingilizcesini hem de kendi çevirimi yazacağım.
"Burada, onun mabedinde"
"Onların unuttukları"
"Burada, çabalıyoruz"
"Gece geri getireceğiz"
"Sabah bizden çalınanları"
"Bizlerden uzaklarda"
"Bize yakın bir yerde büyüyor"
"Bir zamanlar gözlerimiz körleşmişti"
"Şimdi onun gözünden görüyoruz"
"Bir zamanlar ellerimiz kalakalmıştı"
"Şimdi ellerimiz onun için konuşuyor"
"Ve Dünya dinlediğinde,"
"Ve Dünya gördüğünde,"
"Ve Dünya hatırladığında,"
"O Dünya vazgeçecektir"

|----------------------------|
"Here in his shrine"
"That they have forgotten"
"Here do we toil"
"That we might remember"
"By night we reclaim"
"What by day was stolen"
"Far from ourselves"
"He grows ever near to us"
"Our eyes once were blinded"
"Now through him do we see"
"Our hands once were idle"
"Now through them does he speak"
"And when the world shall listen"
"And when the world shall see"
"And when the world remembers"
"That world shall cease to be"

Türkçesinin biraz dandik olduğunun farkındayım, kusuruma bakmayın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2017 454 Görüntüleme
  • Göktuğ Aydoğdu

    Ejderhalar insanlara hükmediyo ama ejder rahiplerine zarar vermiyolar yani bile bile insanlara kaybediyolar

  • Orhan Bencegay

    benim bu noktada oyun sürekli buga giriyor. miraak ile son savaş için kulesine giderken ilk hata, üzerine bineceğim ejderin gelmemesiyle başlıyor. sonra hileyle miraakın yanına gidip savaşa başlıyoruz ama bu sefer de ölüme yaklaşınca havuzun içine giriyor fakat ejderlerden güç toplamıyor. yukarıdaki ejderler öyle dönüp duruyor. yere inmiyorlar. üşenmedim sıkılmadım, uçma hilesiyle havadaki ejderleri bile kestim. bir süre sonra yere inip miraaka güç veriyorlar ama tüm ejderler kesilince miraak yine havuza girip öyle bekliyor. bunun bi kodu var mı?

  • kaja

    İyi yazı ama Alduin ölmüyor, sadece yeniliyor.