Elder Scrolls Hikayesi – Ek Bölüm – Ebony Warrior

Öncelikle kısa bölümleri bu şekilde başlıklarla yayınlayacağımı söyleyeyim. İstek olarak aldığımız ilk konu olduğu için kısa olsa bile yeterli olacağına, aklınızdaki belli soruları gidereceğine inanıyorum. Bu küçük yazıda Skyrim'de gelişip 80 Level olduğumuz zaman şehirlerde dolaşarak bizi arayan. Bizi bulunca düello teklif eden Ebony Warrior adlı ilginç ve gizemli bir karakterden bahsedeceğiz. Öncelikle Ebony Warrior hakkında gerçekten çok az bilgi var. O yüzden bu yazıda daha çok ortaya atılan teoriler ve tutarlılıklarını inceleyeceğiz. Teorilerden yola çıkacağım için resmi bir dil yerine kendim anlatırmış gibi yazacağımdan ilginç gelebilir. İlk defa deneyeceğiz...

Or8NK4oİlk olarak Skyrim bosslarından bahsetmek istiyorum. Alduin ana hikayeyi oluşturan, dünyaları yok eden ve ilk doğan ejderha. Fazlasıyla güçlü olduğu ve dünyaları yok ettiği için öte yandan Dünyayiyen veya Cihanyiyen olarak anılabiliyor. Dragonborn DLC'si ile başımıza büyük bela olan Miraak yine aynı şekilde çok güçlü bir boss. Hatta daha önceki zamanlarda yaşadığı için yönettiğimiz karakterden daha güçlü olduğu bile söylenebilir. Miraak ilk ejderdoğandır bu da onu bize layık bir rakip yapar. Harkon ise en güçlü ve en eski vampirlerden biridir. Belki de dünyaya gelmiş ilk vampir bile olabilir. Hem çok güçlü bir rakip hem de güneşi yok etmek gibi büyük amaçları var. Bunlar dışında Karstaag gibi minik bosslar da var ama onlardan sonra bahsederiz. Elimizde 3 tane büyük boss var. Bence bu üçünde ortak olan şey özel olmalarıdır.

Ebony Warrior ise bu 3 bosstan çok daha güçlü biri. Hatta oynadığımız karakter olan Son Ejderdoğan kadar güçlü. Derin bir şekilde bakınca Ebony Warrior ile oynadığımız karakter arasında çok benzerlikler var. İkisi de elinden gelebilecek her şeyi yapmış, güçlenebileceği kadar güçlenmiş ve yenilmez karakterler. Peki bu karakter o kadar güçlüyse biz yokken neden Skyrim'e bela olacak kişileri durdurmadı? Bunu düşününce akla çok farklı şeyler geliyor. 

3242853-ebony+warrior

Ebony Warrior çok güçlü bir savaşçı olduğundan dolayı hiç yenilmemiştir ve gerçek bir nord gibi savaşarak Sovngarde'a gitmek ister. Hiç yenilmeme sebebi de budur çünkü tüm gücüyle savaşmazsa Sovngarde'a gidemez. (Bu arada Sovngarde'ın ne olduğunu bilmeyenler olacaktır. Sovngarde, sadece gerçek nord savaşçılarının gidebildiği cennettir.) Bu nedenle kendine dişli bir rakip arar ve oynadığımız karakter olan Son Ejderdoğan'ı bulur. Eğer Son Ejderdoğan ile tüm gücünü kullanarak savaşırsa ve ölürse Sovngarde'a gideceğine inanır fakat Sovngarde'a hiçbir zaman gidemez. (Aslında gitmesi lazım.) Gitmeme sebebi ise bir nord değil redguard olmasıdır. Oyunda öldürdükten sonra miğferini çıkartarak buna siz de şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda bizim gibi o da sürekli ejderha dili ile nida kullanabilir. (Nida: Fus Ro Dah veya Yol Toor Shul gibi shoutlar.) Elimizdeki resmi bilgiler bu kadar. Şimdi teorilere geçelim...

maxresdefault

Tanrı/Lanet:

İlk olarak Redguardların mitolojisinde Reymon Ebonarm adlı bir tanrı bulunmakta. Bu tanrı aynı Ebony Warrior gibi uzun boylu, benzer bir zırh giyiyor. Sol elinde güllerle süslenmiş siyah ve uzun bir kalkan taşıyor. Sağ eli ise savaşlarda aldığı yaralar yüzünden siyah kılıcı ile kaynaşmış ve bir olmuştur. (Bu arada ekipmanının materyali ebony.) War Master adında güçlü bir atı vardır. Bu atın yarı tanrı olduğu da söylenir. Çoğu kişi Ebony Warrior ve Reymon Ebonarm'ın aynı kişi olduğunu öne sürer. Belki de Reymon bir tanrı değildi ve ölümsüzlük gibi bir lanet onu ele geçirdi. Bundan kurtulmak için kendine yıllarca hatta yüzyıllarca dişli bir rakip aradı. Sonunda oynadığımız karakteri buldu. Niyetinin kötü olmadığını göstermek için Sovngarde'a gitmek istediği yalanını söyledi.

Yine de Reymon Ebonarm'ın bir redguard olduğu söylenmiyor. Ebony Warrior'ın kaskını çıkardığımızda karşımıza siyah saçlı ve top sakallı bir redguard çıkıyor fakat Reymon Ebonarm'ın uzun sarı saçlı olduğu ve hafif uzun sarı sakallı olduğu söyleniyor. Bu bilgiler de teoriye ters düşüyor.

Melez:

Bu Ebony Warrior hakkında ortaya atılmış en basit teoridir. Bu teoriye göre ebeveynlerinden biri nord, biri redguarddır. Bu sayede içinde nord kanı dolaştığı için Sovngarde'a gidebileceğine inanmış olabilir. Yine de çok güçlü biri olması olayın bu kadar basitleştirilmemesi gerektiğini düşündürüyor.

10412120-1429961687

Daha Önceden Oynadığımız Bir Karakter: 

Teori üretenlerin bir kısmı Ebony Warrior'ın Oblivion veya Morrowind'de oynadığımız karakter olduğunu söylüyor. Bu evrende geçen oyunları oynarken elimize geçen özelliklere bakılırsa ölümsüzlüğü elde etmenin yolu çok zor olmayabilir. Bir şekilde ölümsüzlüğü elde etmiş ve artık yapacak hiç bir şeyi kalmamıştır ve karşısına Son Ejderdoğan çıkmıştır. Sonuç olarak yapacak bir şeyi vardır.
Oblivion'da oynadığımız karakter olan Hero of Kwatch'ın, Oblivion'ın Shivering Isles DLC'sinin finalinde Sheogorath olduğu teorisi bu teoriyle çakışıyor. Üstelik Sheogorath teorisinin sağlam kanıtları varken Ebony Warrior'ın Hero of Kwatch olması ile ilgili elde tutulur bir kanıt yok.

Morrowind'de oynadığımız karakter olan Nerevarine'i oyunda her ne kadar biz seçiyor olsak da Lore tarihinde black elf olarak geçmekte. Yani Redguard değil.

The Elder Scrolls Adventures: Redguard oyunundaki ana karakter olan Cyrus ile bir bağı olabileceği de söyleniyor. (Cyrus değil, Cyrus ile bağı olan biri olabileceği söyleniyor. Yanlış anlaşılmasın...)

Yansıma/Paralel Evren/Kadim Tomar:

Bu 3 küçük teoriye göre Ebony Warrior, Son Ejderdoğan'ın tanrılar tarafından yaratılmış yansıması olabilir. Elder Scrolls evreninde paralel evren olayından bahsedilmese de paralel evrende yaşayan çok güçlü biri olabilir.

Skyrim'de Kadim Tomar kullanarak Alduin'in geleceğe gönderildiği bir sahne vardı. Skyrim'in hikayesinde Alduin'in baş düşman olma sebebi de gönderildiği zamanın oyunun geçtiği zaman olmasıdır. Belki de düşmanları tarafından kadim tomar ile geçmişe veya geleceğe yollandı. Belki kendi isteğiyle yapmıştır. Yine bir belirsizlik var ama bu 3 teoriyi tutarsız yapan şeyler yok.

Ölümsüzlük:

Bu da basitleştirilmiş bir teori fakat oldukça mantıklı ve tutarlı. Bu teoride Ebony Warrior'ın ölümsüzlüğü elde etmiş ve uzun zamandır yaşayıp güçlenmiş, yeni dövüş sanatları öğrenmiş hatta gidip nidaları öğrenecek kadar vakit harcamış biri olduğu söyleniyor. Haliyle bu karakter çok güçlü olmak zorunda. O kadar uzun yaşamak zor olsa gerek. Bağlandığı insanları kaybetmesi, yapacak bir şeyinin kalmaması, çoğu trajediye şahit olması onu zorlamıştır belki... Bu sebeple Son Ejderdoğan'ı bulup ona düello teklif etmiş olabilir.

Alikr Load screen 01

Yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgiler bu kadar. Kaçırdığım bir yer olduysa o konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

(Bu arada bir daha Ejderdoğan kelimesini kullanmayacağım. Onun yerine Dragonborn yazacağım. Orijinal haliyle daha güzel görünüyor ve duyuluyor. Öte yandan Ejderdoğan biraz rahatsız edici geldi ama daha anlaşılır olması için yaptım.)

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

 

 

 

 

Yazar
Boray Berke
Rock ve Metal ile ilgilenen, zamanı bolken yüzlerce anime izlemiş, hayatını Tamriel'de devam ettiren ve yaşadığı dünyayı anlatmayı seven biri.
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2016 2049 Görüntüleme
 • Aldaföðr

  Melez teorisi başta mantıklı geldi ama işin içine thu’m kullanması giriyo. Bunları öğrenmek çok uzun yıllar alıyo sonuçta ve miğferi çıkardığımızda adam çok yaşlı da durmuyo.
  Ölümsüzlük de mantıklı ama en sağlamı yansıma/paralel evren/kadim tomar bence.
  Tekrardan eline sağlık kardeşim. Bu konu hakkında yazmanı bugün rica etmiştim sağolasın hiç bekletmedin bugün yazdın linki de attın bana güzel oldu valla :D

 • bhdrozgn

  Seslendirmeli lore videoları ne zaman gelecek?

  • Boray

   Mikrofon ve müzik konusunda sıkıntılardan dolayı sürekli aksıyor. Gerçekten kaliteli bir şeyler sunmak istediğim için her şeyi garantiye alana kadar sadece metinlerini yazıyorum. İmkan olduğu anda başlayacağız. Herkesin beğeneceğini düşündüğüm ilginç bir konsept ile ilerleyecek.

   • bhdrozgn

    Güzel olacağına adım gibi eminim. Şuana kadar yazdığın tüm elder scrolls lore yazıları müthişti. Devamını bekliyoruz :)

 • Erdi Şahin

  yazılarını çok seviyorum ve bir çoğunu okudum tebrik ederim, acaba yakın bir zamanda talos’u anlatan bir bölüm yazman mümkün mü?

  • Boray

   Bir sonra yayınlayacağım yazı Talos-Tiber Septim ile ilgili. Yazıya çok hızlı bir şekilde başlamıştım hatta 1-2 ay öncesinde yayınlayacaktım fakat bazı aksilikler peşimi bırakmadığı için sürekli ertelemek zorunda kalıyorum. Yakın bir zamanda herkesin memnun kalacağı bir yazı ortaya çıkacağını düşünüyorum. Yorum için teşekkürler.