Gwent: The Witcher Card Game Nedir, Nasıl Oynanır?

Geçtiğimiz yılların en çok beğenilen oyunların başında gelen Witcher 3'ün içinde oynadığımız bir kart oyunu vardı. Gwent adı verilen bu oyun geçtiğimiz aylarda ayrı bir oyun olarak biz oyunculara ücretsiz olarak sunuldu. Çıktığı günden itibaren merakla oynanan Gwent nasıl oynanır, Gwent rehberi ilk bölümü ile karşınızdayım. Daha önce kart oyunu oynamış kişilerin kolayca alışabileceği bu oyunu daha önce hiç tecrübeniz yoksa bile çok kısa bir sürede öğrenip keyif alarak oynamaya başalyabilirsiniz.

Gwent, 2 kişinin deste yapıp, bu destelerden daha güçlü olanın kazanmasına yönelik bir oyun. Heartstone'Da veya diğer oyunlarda rakibin canını 0'a indiren kazanırdı. Ancak Gwent oyununda ne can var ne da mana. Oyunda kazanmak için yapamnız gereken sahaya en çok orduyu yığmak. Gwent 3 tur üzerinden oynanıyor ve 2 tur kazanan oyunu kaznamış oluyor. Oyun başlayınca ilk raund elinize 10 kart geliyor ve kendi karakterinizin bir gücü oluyor. Bunu Heartstone oyunundaki Hero Power ile özdeşleştirebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir şey var. Bu oyundaki Hero Power'ı 3 tur boyunca sadece 1 kez kullanabiliyorsunuz. 2. tur başlayınca 2, 3. tur başlayınca da 1 kart alıyorsunuz. Bu yüzden oyun boyunca kart üstünlüğünü elinizde tutmanızda fayda var. Öncelikle oyunda nasıl deste yapacağınızdan biraz bahsedelim.

Gwent Deste Yapımı

Gwent oyununda da Heartstone oyununda olduğu gibi farklı kart türleri ve bu kartların ait olduğu sınıf benzeri factionlar var. Öncelikle desteyi yaparken önce liderinizi seçiyorsunuz. Oyunda 5 farklı faction'a ait 15 lider kartı var.

Lider kartını seçtikten sonra sıra geldi desteyi hazırlamaya. Destenize seçeceğiniz kartların faction'u lider kartının factionu ile uyuşmalıdır ya da Neutral yani tarafsız bir kart olmalıdır.

Minimum 22 maksimum 40 karttan oluşmak zorunda desteniz.

Bronz kartlar için en fazla 3 tane aynı karttan destenize alabilirsiniz.

Silver kartlardan totalde 6 tane olabilir ve hiçbiri birbirinin aynısı olamaz.

Gold kartlardan ise totalde 4 tane oalbilir ve hiçbiri birbirinin aynısı olamaz.

Gwent Oyuna Başlangıç

Destemizi oluşturduk ve sıra geldi oyunu oynamaya. Maça başlarken 10 kart seçtiğimizi söylemiştik. 10 kart seçtikten sonra elimizdeki kartları beğenmezsek 3 tanesini geri gönderip yeni 3 kart çekebiliriz. Maçın başında çektiğimiz 10 kart bizim tüm 3 tur boyunca kullanacağımız kartlardır ve bazı kartların özellikleri dışında ekstradan kart çekilmez.

Bir önceki turu kazanan sonraki tura başlar.

 

Oyunun Temelleri

Her oyuncunun maç başlayınca yapabileceği 3 hamle vardır. Kart oynamak, Lider özelliğini (Hero Power demiştik yukarlarda bir yerlerde anlaşılır olması için) kullanmak veya pas geçmek. Pas geçtikten sonra herhangi bir hamle yapamazsınız ve rakibiniz de pas geçtikten sonra ilk maç oynanır ve sahadaki bütün kartlar mezarlığa gider.

Oyundaki kartlar ilgili yerlere yerleştirilmek zorundadır ve her kart türü için maç sahasında yerleştirme yeri vardır. Bunlar melee, ranged ve Siege. Kartın nereye ait olduğu kartın sol tarafındaki gücünün altında yer alır.

 Savaş alanında iken, birimler Strength değerlerini oyuncunun toplam puanına ekler. Savaşın sonunda en yüksek toplam puana sahip olan oyuncu kazanır. Her iki oyuncu da bir savaşın sonunda aynı puana sahip olursa, her iki oyuncu da kaybeder.  Bir kartın Strength değeri 0'a indirilirse  o kart oyuncunun mezarlığına gider ve toplam puandan o kartın değeri çıkartılır.

Oyuna ilk başlarken bilmeniz gerekenler bunlar. Daha sonra size lider kartları ve factionların özelliklerindne ve deste yapımı hakkında bilgilendireceğim. Şimdilik sağlıcakla kalın!

Yazar
Burak Kara
Aslında burada yenilmez bir savaşçının profili olabilirdi. Destanlar yazan biri olabilirdi. Baltasını bir savuruşta 5 kişiyi yere seerebilirdi. Ama onun yerine öyle bir savaşçının rolünü yapan birinin profili var.