Geekin Alışveriş Defteri- ALİEXPRESS REHBERİ

Ülkemizde satılmakta olan anime figürleridir, oyun figürleridir veya herhangi bir geek eşyası çok fahiş fiyatlara satılıyor. Büyük şehirlerde artık çokca karşımıza çıkmaya başlayan Figür dükkanlarına gidip sevdiğiniz anime karkaterlerinin figürlerini görmüşsünüzdür. Bunları görüp almayı istediğinizde size büyük ihtimal 10 cm bir figür için 100 tl'ye yakın bir fiyat biçmişlerdir. Eh bu fiyat size iyi ya da kötü gelebilir ancak bu sevdiğiniz ürünü yurt dışından sadece ortalama 1 ay kadar süreyle elinize gelmesini bekleyerek çok çok daha ucuza alabilirsiniz. Günümüzde her ne kadar onlnie alışveriş yaygınlaşsa da hala insanların aklında bir soru ve güvensizlik var Aliexpress hakkında. Bu yazıyı yazma sebeplerimden belki de en önemlisi aldığı ürünün bi türlü gelmediğindne veya umduğundan çok farklı bir ürün geldiğinden bahsedip bir daha alışveriş yapmayanlar ve o tarz siteleri güvenilmez bulanlar. Size anlatacağım bu rehber ile herhangi bir ürünün sorunsuz ve en kısa sürede elinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. (Bazen ürün Türkiye'ye gelse bile 10-15 gün gümrükte tutulabiliyor. Bu gibi durumlarda malesef yapacak bir şey yok)

Screenshot_2
İlk olarak aradığınız ürünü aratıp o kategoride en çok sipariş edilen ürünleri sıralatıyorsunuz. Bir ürüne ne kadar çok sipariş verildiyse ve ne kadar olumlu puan aldıysa o ürünü tercih etmek en mantıklı yoldur. Ben bir anime figürünü arattım ve siparişe göre karşıma çıkan ürünlerin en iyi dördü bunlar. Bu ürünleri incelemeye geldi sıra.

Screenshot_3

Ürünün sayfasına giriyoruz ve geri bildirimlere yani feedbacklere bakıyoruz. Burada önemli olan o ürüne yapılan resimli geri bildirimler. Çünkü çoğu satıcının sattığı ürün ile gelen ürün aynı olmuyor. Renkleri değişik oalbiliyor, beklenilenden daha kalitesiz bir şey çıkabiliyor vs. Almak istediğiniz ürünün eğer resimli geribildirimi yoksa o ürünü de eleyebilrisiniz ya da yorumlara bakıp sipariş verebilirsiniz ancak resimli olan geri bildirimler ürünün satıcının gösterdiği resimdeki ürünle ne kadar benzediğini gösterir.

Screenshot_4
Ve sıra geldi ürünün ne kadar sürede elinize ulaşacağına. Ortalama olarak 15-30 gün içinde ürünler bedava shipping veya 1-2$'lık shipping ücretiyle Türkiye'ye giriş yapar. Ancak bazı satıcıların tercih ettiği kargo şirketleri ürünleri 45-60 gün arasında da kargolayabilir ki bu zaten kargoyu seçerken size söyler. Aldığınız ürünün 2 ayda elinize gelmesi sizin seçtiğiniz shipping youl ile alakalı olabilir. 1-2$ vermemek için seçilen bedava kargolamalar bunun gibi tarihlerde elinize ulaştırabilir.

Ürünümüzü seçtikten ve shipping metodumuzu da belirledikten sonra ödeme bilgilerini giriyoruz ve size bir kargo takip numarası veriliyor. Eğer aldığınız ürün 1-2$ civarındaysa bunu vermeye gerek duymayabilir satıcı. Ve ayrıca eğer küçük bir şeyler sipariş verirseniz (yüzük, küpe, kolye gibi) bunların kargoda kaybolma ihtimali var. Çok küçük paketlerde oldukları için kargolarken gözden kaçabiliyorlar. Bu gibi durumlar yaşamamak için birden fazla o şeyden sipariş verirseniz (eşe dosta hediye edersiniz) elinize ulaşabilir.

Özellikle figür almak isteyenlerin bolca kullandığı Aliexpressi malesef ülkemizdeki figür dükkanları da kullanmakta ve burada gördüğünüz 11-12$ olan figürleri alıp müşterilere 100 liradan daha fazlaya bile satabiliyorlar. Geçen gün bu tür bir dükkanda gezerken aylar önce aldığım 20 liralık figürün bu dükkanda 85 liraya satıldığını görmüştüm. Eğer siz de pahalıya bir şey almak istemiyorsanız Aliexpress'ten sadece biraz kargolanamsını bekleyerek alışveriş yapabilirsiniz.

Yazar
Burak Kara
Aslında burada yenilmez bir savaşçının profili olabilirdi. Destanlar yazan biri olabilirdi. Baltasını bir savuruşta 5 kişiyi yere seerebilirdi. Ama onun yerine öyle bir savaşçının rolünü yapan birinin profili var.
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2017 389 Görüntüleme