Gwent Kart Oyunu Neden Başarılı Olmayacak?

Gwent, CD Projekt RED'in uzun süredir The Witcher 3 içinde öylesine koyduk, kart oyunu yapmak istemiyorduk ama oyuncular çok beğenince standalone bir oyun yapma kararı aldık tavırları ile beni irite eden kart oyunudur.

CDPR, benim için son birkaç yılın en iyi oyun stüdyolarından birisi olduğunu söyleyebilirim. Kalite anlayışları, oynanılabilirliğe verdikleri önem ile, butik ama tripple A oyun piyasaya sürüyor görünümleri, mükemmel bir imaj oluşturuyor. Oyunları için belirledikleri fiyatlandırma ve dijital oyun borsasında kendilerini, oyunumuzu oynamanızdan başka bir şey istemiyoruz imajında göstererek oyunlarını %75 indirimli veriyor olmaları kültür açısından kendilerini farklı bir konuma koyuyor.

Ek olarak şirketin sahip olduğu ikinci en çok kullanılan Steam benzeri dijital oyun kütüphanesi GOG.com ile de oyunlarını gayet güzel bir şekilde öne çıkartıyorlar.

Gwent oyununun kendi başına oyun olarak değerlendirmeden önce bahsetmek istediğim bir diğer konu, kart oyunlarının Free-to-play oyun alanında en profit edilen oyun tipi olduğunu da söylememiz lazım. Uzun dönemde her oyun firması bu vagona atlayıp, oyun içi elektronik ürünler satarak oyunculardan belki de oyunun gerçekteki değerinin kat ve katını ödemelerini sağlıyorlar.

Heartstone bunun ilk büyük çaplı örneği iken, 2018'de çıkacak olarak Dota konulu Artifact oyunu da önemli bir gelecek örneğidir.

CDPR, büyük çapta kart oyunu çıkartan 2. şirket olurken, Heartstone'a alternatif niteliğinde görünüp, neredeyse hiç reklam bütçesi ayırılmayan bir oyun oldu. Witcher 3'ü bitirmiş ve Gwent standalone oyununun çıktığından haberdar olmayan tanıdıklarım var. Heartstone için bu böyle değildi, uzun süre WOW oynamış çoğu oyuncu, bu kart oyunu için -bu tip oyunlardan hoşlanmasa bile- heyecanlanmıştı. Özellikte twitch'de eski bilindik WOW oyuncuları, WOW yerine Hearthstone stream etmeye başlamışlardı.

Benzeri durum Gwent için yaşanmadı. Oyuncu sayısı piyasanın beklentisinin çok altında ve Witcher oyuncularından oyunu deneyip oynamayı bırakan kişi sayısı da çok fazla. Bunun en büyük nedeni oyunun yeterince casual olmaması diyebiliriz.

Gwent garip olmayan bir şekilde, core kart oyunu oyuncuları tarafından tutulmaya başladı. Bu oyuncu kitlesinin de oynanışa ve dengeye ne kadar önem verdiğini tahmin edebilirsiniz. Bu açıdan oyunun klasik kart oyunu kalitesinde bir oynanışa ve dengeye doğru itelenmesi lazım.

İzlenimine göre Gwent ekibi, bu ana oyuncu kitlesini kaybetmemek için oynanış üzerine büyük bir yoğunlaşmaya gitti. Oyunda bilinmesi gereken çok fazla şey ve bunların doğal bir sonucu olarak çok fazla taktik ve kart kombinasyonu bulunuyor.

En alt seviyede bile başlangıç oyuncularına casual bir oyun deneyimi sunamıyor olmaları, oyunun yeni oyuncular tarafından uzun süre oynanıp free-to-play profit edinmesini çok zor hale getiriyor. Oyunu deneyen/oynamaya devam eden oranının çok düşük olması da CDPR tarafından oyun için reklam bütçesi ayırıldığında, bu bütçeden kar edilemeyeceği anlamına geliyor.

Oyunun oynanışı o kadar çekişmeli ve piyasadaki diğer oyunlara nazaran az RNG ögesine sahip ki, oyuncular buldukları deste veya taktiği sürekli spamlama eğiliminde ve aynı taktiğin başka birisi tarafından da tesadüfen fark edilmesi küçük bir şansa sahip. Oynayan oyuncu oyunda deli gibi zaman harcıyorken, yeni başlayan kişinin oyuna bağlanması bu nedenle büyük bir zorluğa sahip.

Hikaye modlarından bahsettik mi? Son zamanda hikaye modu ile oyunu daha çok hikaye tarafına çekerek bahsettiğimiz casual oyuncuları da oyuna dahil etmeye (belki witcher oyuncularını da) çalışıyorlar, fakat oyun bu kadar çekişmeli bir safhadayken, para kazanma potansiyeline sahip oldukları oyuncuları oyunda tutamıyorlar.

Gwent ekibi için bir diğer büyük sorun veya zorundalık ise, oyunun henüz mobil platformlarda olmaması. Engineering açısından kaliteli bir ekibe sahip CDPR'ın henüz bir kart oyununu mobil platforma çıkartmamış olması, çıkartmak istemedikleri için çıkartmadıklarını gösteriyor diyebiliriz. Mobil platform demek, casual oyuncu demek ve casual oyuncunun oyunun şuanki oynanışı düşünüldüğünde değerli bir yatırım oladığını biliyorlar.

Burada benim öngörüm; eğer oynanışın izlediği bu felsefe pivot edilmezse, oyuncu kitlesinin çok sınırlı ve non monetizable kalacağı nedeni ile oyunun hak ettiği değeri görmemesine yol açacak.

Yazar
Burak Tokak
Sitenin altyapısı ile de ilgilenen, mediavel ve uzay konseptini seven, hikaye güdümlü oyunları seven alabildiğine stereotipik mühendis arkadaşımız.
Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2017 278 Görüntüleme